Клон на сорт

Модератор: ilu6a

Клон на сорт

Мнениеот ilu6a » Сря Яну 07, 2009 12:15 pm

Някой би ли казал на лаик като мен ,от къде да почерпя информация за КЛОНОВЕТЕ НА сорта Пино Ноар.
Разбрах за клонове-111, 113, 114, 115, 164, 388, 389, 618, 655, 743, 792.
Но тези цифри нищо не ми говорят.
Някой може ли да посочи място от където да понауча нещо за тези клонове?
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот vinoirakia » Сря Яну 07, 2009 12:55 pm

vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

подложки

Мнениеот ilu6a » Сря Яну 07, 2009 1:48 pm

Благодаря Ви -разрових целия сайт но нещо конкретна инфолмация за всеки интересуващ ме клон,за съжеление не открих.
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот ilu6a » Вто Яну 27, 2009 2:36 pm

как пък никой нищо не знае?Чудна работа!Поне литература ако може???
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот vinoirakia » Вто Яну 27, 2009 3:18 pm

Има гугъл
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=%D0 ... DcountryBG

Има телефони
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ilu6a » Вто Яну 27, 2009 9:33 pm

Може би не съм се изразил правилно-искам да разбера кой клон е по студоустойчив ,устойчив на мана ,за каква почва и т.н.
Фирмата от Русе пише че предлага еди кой си сорт в/у еди каква си подложка и клон-тук изброяват клоновете.
Но до колкото аз знам,всеки клон е с по нещо специфичен,един дава повече добив ,друг по-висока захарност,друг по-ароматен,искам да кажа че всеки клон има различна характеристика-те за това са и произведени,според нуждите на потребители.
Е именно такава информация търся-характеристика на някои от клоновете на сорта Пино ноар.
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот sstan » Сря Яну 28, 2009 9:21 am

Това е така, но все пак цялата работа е комплексна и относно спецификата на местността влияние оказва не само клона, но и подложката. Трябва както клон да си избереш и подложка подходяща за съответната почва и климат. Ще се опитам тези дни да ти пусна някой линк с инфо относно подложките.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ilu6a » Сря Яну 28, 2009 9:53 am

Благодаря Ви,дано се намери нещо и за клоновете все пак.
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

клонове

Мнениеот Georgi Zhekov » Пет Фев 06, 2009 10:52 pm

Забравете клоновете. Те са търговското представяне и пиара.
Гледайте:
* терена/ района (дали има лозя около вас)
* сорта (какви сортове има наоколо)
* опита (на хората в лозята)

Най-важното: всеки СОРТ да си намери мястото. (то е като с хората)
Georgi Zhekov
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 10:31 pm

Мнениеот ilu6a » Съб Фев 07, 2009 8:53 am

няма какво да гледам,пълно с мързели които гледат САМО отел....щот не се пръска....!!!
би ли обяснил защо ти е такова мнението за клоновете,аз четох в един френски сайт това онова,даже препоръчват на коя подложка кой клон, според абсолютна температурна сума,киселинност на почва,и още бяха изредени куп почвени характеристики...-клон за повече добив,клон за по качествен добив ,за захарност......бла бла бла.
http://www.vidnacom.com/viveros/vid_y_o ... 1&v=1&f=14
Eто и тук няма описание!!!
В Русе предлагат различни клонове,но няма инфо за тях-
http://www.winebg.biz/nalichnost/nalichnost.htm
Някой ако има все пак информация за клоновете на сорта ПИно ноар,моля да я сподели!
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот dimov » Пон Фев 09, 2009 1:42 pm

Това, което Georgi Zhekov пише е ИСТИНАТА !!!:!:

Иначе, тези номера на клонове в линка, са номера на клонове селектирани от ENTAV - френския институт за, който се занимава с гено-фонда на лозата.
http://www.entav.fr/
Те издават каталог (не е публикуван в интернет), в който има описание на 256 сорта и клоновете им (аз го нямам - ако някой го има - да даде информация).

До скоро клоновете в каталога бяха определяни като А, B, C, D, в зависимост от родовитостта им. Тези характеристики, обаче, са твърде относителни и факторите в мненията по-горе играят много по-голяма роля от клона. От няколко години ENTAV (за разлика от търговците на посадъчен материал) не се ангажират с характеризиране на клоновете, а само ги изброяват.

ХАРАКТЕРА И КАЧЕСТВОТО НА ГРОЗДЕТО/ВИНОТО ЗАВИСЯТ В МНОГО ПО ГОЛЯМА СТЕПЕН ОТ: ПОДЛОЖКА, АГРОТЕХНИКА, КЛИМАТ И ПОЧВИ, ОТКОЛКОТО ОТ КЛОНА :!: :!: :!: :idea:

Относно Пино ноара - има два основни региона на селекция: Шампан и Бургундия. (Не знам кой номер на какъв произход отговаря - питайте пипениериста или някой, който има каталога!)

Шампанските клонове: са подходящи за производство на пенливи (бели или розе) вина! Те са по-принцип по-високодобивни => по ниска концентрация => не толкова подходящи за червени вина! И все пак: такъв клон на по-бедна почва с по-ниско добивна подложка (Riparia, 3309 C, 101-14 MG, 420A) и контрол на добива ще даде прекрасно червено вино.

Бургундски клонове: Подходящи за червени "бургундски" тип вина. И все пак ако: режете "дълго", торите прекалено и поливате (или ако бочвата е твърде богата) и изберете подложка от рода на (41B, 5BB, SO4...) и не ограничавате добива - ще имате висок добив, неподходящо грозде за качествени червени вина, но пък добро за вино за пенливи вина!

Друг "жокер"- по-голям номер => клона е селектиран по-скоро! [/u]
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот vinoirakia » Пон Фев 09, 2009 3:12 pm

Ех, да го знаех това преди 6-7-8 години...
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ggeonik » Пон Фев 09, 2009 5:54 pm

не съм съгласен че клона на даден сорт е търговско наименование тук говорим за клонова селекция на сорта грозде което от своя страна е промяна в генотипа а от там и на фенотипните му прояви в зависимост в каква насока водим селекцията дали количествени или качествени ще бъдат новите прояви и какво селекционера си е поставил за цел така че даите да не подценяваме науката селекция лозата е супер пластичен растителен вид и затова имаме такова огромно разнообразие от сортове клонове подложки а от там и такова огромно разнообразие на вина по света.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот vinoirakia » Вто Фев 10, 2009 11:06 am

И аз мисля , че почвата, подложката , района е важно.
ТЕРОАР
Един колега казваше - вземи едно българче, дай го в циганската/ромската/ махала за една година, пък после виж какво ще си вземеш.
То навсякъде средата определя развитието.

Говорим , ако искаш да направиш запомнящи се вина
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ilu6a » Вто Фев 10, 2009 3:36 pm

Явно темата е доста щекотлива-но четейки усърдно по сайтовете,виждам че има нюанси при различните клонове,но наистина никъде нещо конретно не е отбелязано!!
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Въпроси и отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron