аромати

Важни съобщения за потребителите на форума, предложения, коментари, оплаквания...

Модератори: dcv, ilu6a

аромати

Мнениеот ggeonik » Пон Окт 13, 2008 8:34 pm

от старо лозе мускат на 38 години гледано биодинамично с добив 245 кг от декар отделих за експеремент1000 кг които ферментирах на 16 градуса всичко изферментира докрай аромата беше страхотен но след откаляването изчезна като дим .може ли някои да каже какво стана?
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот dimov » Нед Окт 19, 2008 12:49 pm

Вероятное въпрос на окисление или пркомерна редукция. Как стои въпроса със серния диоксид :?:

Любопитен съм относно методите които сте използвали при отглеждането на лозето. Спазвате ли също така принципите на биологичното земеделие или само се съобразявате с календара? Ползвате ли Мария Тюн или други настойки. От къде се снабдявате с тях: купувате ги или си ги правите сами? Кога ги прилагате?
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

аромати мускат

Мнениеот ggeonik » Пон Окт 20, 2008 10:15 am

серният диоксид на 1000 кг грозде 1000 мл в самото начоло още с мачкането зах. 22.6% температура по време на гроздобера 30 градуса престоя ноща на вън гроздето брано в каси по 10 кг и температурата падна на 16 градуса веднага го смелих с мелачка ронкачка престоя 4 часа оточих го оставих мъста 24 часа да се успокои отделих от утаиката от 1000 кг грозде 430 л засях с дрожди лафорт след около 20 часа започна да ферментира подържах температура 16 охлаждах с лед защото нямам други условия (2 литрови бут замразени ) периодично ги подменях като съм спазвал стриктна хигиена за 5 денощия бурната протече после и тихата аромата просто страхотен както все едно си хапваш грозде дойде момента да го откаля и всичко изчезна .колкото до лозето създадох го от нищото шипки и трънки по 2 метра трева до кръста не повече от 50 -60 живи пъпки общо на декар с една дума разказа ми се играта вече 3 години .основно мое веруь никаква химия тор компост кавото има само син камък исяра за календара не ми се говори че направо луднах .в момента правя подготовка за далдърми
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

аромати мускат

Мнениеот ggeonik » Пон Окт 20, 2008 10:16 am

серният диоксид на 1000 кг грозде 1000 мл в самото начоло още с мачкането зах. 22.6% температура по време на гроздобера 30 градуса престоя ноща на вън гроздето брано в каси по 10 кг и температурата падна на 16 градуса веднага го смелих с мелачка ронкачка престоя 4 часа оточих го оставих мъста 24 часа да се успокои отделих от утаиката от 1000 кг грозде 430 л засях с дрожди лафорт след около 20 часа започна да ферментира подържах температура 16 охлаждах с лед защото нямам други условия (2 литрови бут замразени ) периодично ги подменях като съм спазвал стриктна хигиена за 5 денощия бурната протече после и тихата аромата просто страхотен както все едно си хапваш грозде дойде момента да го откаля и всичко изчезна .колкото до лозето създадох го от нищото шипки и трънки по 2 метра трева до кръста не повече от 50 -60 живи пъпки общо на декар с една дума разказа ми се играта вече 3 години .основно мое веруь никаква химия тор компост кавото има само син камък исяра за календара не ми се говори че направо луднах .в момента правя подготовка за далдърми
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот dimov » Пон Окт 20, 2008 1:02 pm

Възможно е, виното да се е окислило след претакането. Все пак, така не може да се каже със сигурност какъв е проблема (ако има такъв) без да се дегустира. Добре е някой колега от региона, в който сте да го дегустира.

В какъв съд го съхранявате след претакането? Пълен ли е съда и има ли достъп на кислород(въздух)?

Какъв е цвета на виното? Има ли кафеви нюанси, или са само жълти и/или зелени?

По това което пишете смятам, че добре сте провели ферментацията. Дозата SO2 е коректна, ако сте използвал серниста киселина 5-6%.

Имайте предвид, че по време на алкохолната ферментация голяма част от ароматите са "ферментационни" - дължат се на дрождения метаболизъм, а не на гроздето. Тези аромати са не твърде устойчиви и изчезват след 3 до 9 месеца.

Ароматите на гроздето за мускатовите сортове се дължат на терпенови вещества, които се намират в ципата на зърното и са и са в гликозидна (свързани с молекула глюкоза) форма, която е неароматна. Ароматични са свободните терпеноли, които са значително по-малко. Вие сте ги екстрахирали след смачкването, по време на настойването и цеденето.

Съдържанието на свободни терпеноли, съответно силата на мускатовия аромат, може да се увеличи със ензим, който хидролизира глюкозидната връзка: бета-глюкозидаза. Употребява се след края на алкохолната ферментация в дози 5-7 г/100литра. Повечето фирми вносители на енологични продукти предлагат такива ензими, но са скъпички.

А относно лозарството: дерзайте, добре е, че има и хора като вас освен "химиците".
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

аромати мускат

Мнениеот ggeonik » Пон Окт 27, 2008 7:07 pm

не мисля че е окислено цвета е жълто зелен но след вашето обяснение си мисля че му трябва време съхранявам го в буре 225 литра пълно до горе сега когато го опитвам аромата го усещам в послевкуса отколкото на нос.ще опитам да го бистря с яйчни белтъци.правилно ли ще постъпя?ако трябва да правя някъкви други манипулации моля да ме посъветвате.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich


Назад към Съобщения и коментари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron