сяра

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

сяра

Мнениеот ika » Съб Ное 27, 2010 7:54 pm

за мен хигиената при домашното производство е най важният фактор за добър краен резултата. бидони ,,бурета се мият маниакално и задължително опушвам със сяра / сярна ленти/ преди всяка манипулация. тази година си купех серни хапчета ,такива не бях използвал ,чисто ново150 л. буре опуших с две такива хапчета/ бурето беше плътно затворена три часа докато сярата го ообгазяваше/ и веднага налях виното за тиха ферментация. още тогава ми направи впечатление твърде натрапчивата миризма на сяра и днес след като откалявах виното отново ми се стори че продължава да ми мирише на сяра.
моля специалистите в този форум да коментират къде греша,след една седмица отново ще пълня бъчвите и се чудя да обгазявам ли пак с тази сяра .?
ika
 
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2008 7:57 pm

Re: сяра

Мнениеот vinoirakia » Пон Ное 29, 2010 12:35 pm

Обикновенно тези таблетки са за 225 литрово буре и се пали 1 бр. за около месец и половина-два.
Мисля , че много сяра си вкарал и излишъка е влезнал във виното.
С две думи - и прекалената хигиена не води до хубаво :shock:
А щом бурето е било чисто ново, не се е нуждаело от серни таблетки - просто накисване с вода за 24 часа.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Re: сяра

Мнениеот ilu6a » Вто Ное 30, 2010 9:54 am

Ако прибавите 0,5-1г син камък на 100л вино миризмата ще изчезне.Сероводородът минава в меден сулфит което е неразтворимо съединение.След третирането -ден два виното е необходимо де се претака в други съдове,или същите но измити...
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Re: сяра

Мнениеот dimov » Вто Ное 30, 2010 10:07 am

И друго има: на каква сяра точно мирише? Сярата мирише на едно, а като се изгори мирише на друго. След като се изгори таблетка или серна лента се получава серен диоксид и той мирише на същото като сернистата киселина или калиевия метабисулфит и няма нищо общо с миризмата на сяра. Също от изгарянето на носителя на сярата остава миризма на овъглено и пушек. Ако миризмата на "сяра" е всъщност миризма на пушек и овъглено, тя най-вероятно се дължи на изпичането на новото буре и е напълно нормална.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron