Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Раздел отделен специално за съобщения, предложения и коментари свързани с дейността на СЕБ

Модератори: ilu6a, SEB

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот ggeonik » Пет Фев 05, 2010 6:25 pm

Вече повече от 10 години отдавам цялата си енергия на лозето и виното всеки си има мечти така и аз си мечтая един ден за собственна малка избичка и когато си помисля че е време да изляза от тунела чувам сирената на идващия влак и пак се връщам отначало .Много ви моля колеги от СЕБ направете така и за малките хора с големи мечти да има място на пазара .Мисля ,че всички с които имам честта да се познавам виното е това което трябва да ни обедини ,а не обратното.Нека бъдем единни и защитаваме виното само по себе си и каквото и да правим да го правим така единственно и само в полза на виното.Наредбите и законите са за това да дават насока и рамка на даден отрасъл и нещо не ми ли се нрави мога и да не го спазвам ако си искам както е и в момента с много други закони и подзакончета,но когато си сбъркал фундамента и основите на цялата концепция относно виното няма как да се подчиняваме на такива наредби.Ако се приеме наредбата във вида в които е публикувана това значи краи на българското винарство .Имахме интересна тема тук в този форум за 1332 винарски изби с такава наредба незнам дали и 13 изби ще посмее някои да открие в близките 10 години .Недуомявам защо избираме най най сложния път.Отговарям си сам явно сме най големите тарикати и никой на никого няма вяра,а от там се тръгва.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот snejana42 » Съб Фев 06, 2010 7:21 pm

Изчетох мненията и становищата по наредбата и доста се изнервих от мненията на някои колеги .Абе Николай - не ти ли е ясно ,че като затворят винпромите няма да имаш кого да учиш след това на '' велико винарстване'' .Само високопарни слова в твоите изказвания.Нашия бранш загива ,ако тази наредба се приеме .Но от тези управници какво ли да очакваш и на кой ли му пука .Ще има пишем писма и с благи слова СЕБ ще им се моли едва ли не .Не е това метода - трябва да се стачкува и да се обединим всички около тази кауза да се отмени приема на тази наредба .Но в нашия бранш всички се правят на велики и не им ясно май за какво става въпрос.Събираха се колеги в София ,ходиха при Дянков ,но той дори не е прочел наредбата .За какво говорим тогава .Не ни трябват високопарни слова ,а действия .Предлагам Ви на Винария да се обединим и да направим пресконференция или пък тогава ще има медии много ,да използваме момента да афишираме и да вдигнем малко шум около тези неща .Иначе на никой не му пука за нас.Пък и на собствениците какво им пука ,затварят и толкова .Хайде помислете и да действаме
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот stoichowinemaker » Съб Фев 06, 2010 9:53 pm

Снежана,
Никоколай не ти е най-големия проблем. Ти прочети това http://www.capital.bg/show.php?storyid=853718 . Написаното там не е от УС на СЕБ. Винарството го убиват, а аз чета за тръбите на пивоварите и за одобрение на контрола. Знаеш ли, че в пивоварните взимат нашите заплати умножени по две, за чиста вода от планината? Не ми пука пивоварите къде ще пробиват стени. Пука ми какво ще стане с винарството? Как ще се претака, откалява, филтрува? Как ще се мерят утайките след бистрене или отдекантиране, как ще се доливат съдове и бъчви? Как ще купажираме и взимаме проби, как ще правим мостри? Как с пломбирани съдове, дебитомери на всеки ъгъл и пломбирани мозъци? Журналистите ли пишат каквото си искат или винарските босове нищо не казват? Миенето им е най-малкият проблем. Така и не прочетох поне на едно място разумно и обосновано отрицание на тази наредба; някой направил ли е такова?
Последна промяна stoichowinemaker на Нед Фев 07, 2010 2:26 pm, променена общо 3 пъти
stoichowinemaker
 
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 4:55 pm

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот stoichowinemaker » Съб Фев 06, 2010 10:13 pm

snejana42 написа:Не е това метода - трябва да се стачкува и да се обединим всички около тази кауза да се отмени приема на тази наредба .Но в нашия бранш всички се правят на велики и не им ясно май за какво става въпрос.Събираха се колеги в София ,ходиха при Дянков ,но той дори не е прочел наредбата .За какво говорим тогава .Не ни трябват високопарни слова ,а действия .Предлагам Ви на Винария да се обединим и да направим пресконференция или пък тогава ще има медии много ,да използваме момента да афишираме и да вдигнем малко шум около тези неща .Иначе на никой не му пука за нас.Пък и на собствениците какво им пука ,затварят и толкова .Хайде помислете и да действаме

Супер, Снежана! Но кои ние? Не виждаш ли вътрешната война в бранша? Собствениците се ритат и топят един друг, правят обединения... битка кой да управлява камарата, обединения Г 9, после ПЕТ ЗВЕЗДИ... кой и как ще се обедини?! Битката е за всеки магазин, за всяка кръчма, за всеки продаден литър вино? Трогателна е идеята ти, но мисия на техноозите ли е да спасяват бизнеса на хората за които работят? А те поискали ли са от нас такава подкрепа?. Ние сме наемни работници, колкото и да милеем за виното. Колко от работодателите в бранша показват, че милеят и ценят технолозите си? А как ще обединиш технолозите? Не виждаш ли битката за величие и между нас?
stoichowinemaker
 
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 4:55 pm

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот nikolay » Нед Фев 07, 2010 12:47 pm

Не, Стойчо, Снежана е права - аз съм най-големия проблем. Защото вие всъщност не знаете, но тази наредба я написах аз. Целта ми е всички винарни да фалират, а аз да уча който и да е не само на '' велико винарстване'' , ами на мега мулти велико винарстване. А Дянков не чете наредбата, защото ми вярва, че съм зареден с "високопарни думи" и съм безмилостен. Е, тъй като най-организирано протестират производителите на спиртни напитки, за тях може и да въведем някое облекчение, но за виното - абсурд :twisted: А ако си позволите протести по време на Винария, ще ви разпръснем със сълзотворен газ и гумени куршуми (а ако не съм на кеф и с бойни :twisted: ).
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот vinoirakia » Нед Фев 07, 2010 3:33 pm

Ха-ха-ха. :wink:
Така става - преклонена глава-сабя не е сече. :evil:
Другите от УС на СЕБ мълчат като ..+18.. и Николай обира парсата. :?
Дано поне му подават гумени или бойни патрони докато презарежда. :twisted:

Стига сме се карали взаимно, а наистина да станем като сноп пръчки.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот sstan » Нед Фев 07, 2010 6:34 pm

vinoirakia написа: Стига сме се карали взаимно, а наистина да станем като сноп пръчки.

До тук добре, но трябва добре да се помисли какво следва.
Какво означава да се отмени наредбата? Тя е просто едно "допълнение" към ЗАДС, т. е. ако няма такава наредба или винопроизводството не е включено там, просто ще ни карат по общия ред и ще искат от нас каквото им хрумне. Това по-добре ли е? Именно наредбата трябва да регулира какво имат и какво нямат право да правят и искат от нас митниците като ни дойдат на проверка. Затова според мен в тази ситуация трябва да се борим за ясни правила на контрол, които разбира се са и осъществими. Аз също съм против глупостите които се правят и сега, но това са измислили и това са приели преди, а тогава какво се е направило по въпроса...
Трябва да се борим против закона не против наредбата. За подобно нещо обаче трябва да послушаме vinoirakia
Няма много време до Винария...
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот katia » Нед Фев 07, 2010 9:00 pm

Здравейте колеги,

Коментари, които прочетох ме накараха отново да разсъждавам върху странните взаимоотношения тук във форума. Оказва се, че отново попадаме в излишен спор, придружен с остри изказвания и обиди, за да се достигне до едно заключение, че всички искат едно и също, но всеки се е изказал по различен начин. Може би пък тези спорове са необходими, стига да доведат до нещо конструктивно.
В крайна сметка се оказва, че независимо от това дали се одобрява или не одобрява писмото на СЕБ, то предизвика коментари, а преди това както Станимир отбеляза, нямаше коментар за Наредбата.
Мисля, че след като имената на УС на СЕБ са изписани отдолу, никой не се е скрил.
Честно казано, след всички постове и предложенията за протести, се замислих дали не трябваше да се реагира по-остро, но истината е, че е нужно да бъдем по-обединени.
Сем. Ямантиеви изразиха позиция, но къде са наистина другите собственици? Те трябва да поведат една такава по-остра реакция и ние да застанем зад тях, както сме зад тях, когато вършим работата си в избите.

Днес мислейки отново по тези въпроси, за да насоча мислите си положително отгърнах Книга за Виното от Илия Зайков, Иван Дионисиев и Георги Петров, която скоро не бях отваряла. Просто ей така да прочета някоя стара история.
Ще ви напиша част от заключението:


„Нашата земя и нашата родина – това е нашият труд. И никой благословен и съзидателен труд не е само безгрижен – негово оплодяващо начало е борбата ни да пребъдем.
……………………………………………………………………………………………………….
Нашата вярност към лозята ни прави много по-единни, отколкото можем да си представим; българинът край бреговете на Черно мореи българинът от видинските села винаги ще имат общ език и обща утеха:съмишлениците никога не са броили километрите помежду си, те строят мостове, не издигат стени.
Откъде тогава идва тъгата?
Нещата, пощадени от времето, са много повече от изгубените; нашата любов към земята и нашата милост към нея, тъмните ни страхове на езичници и разкрепостяващите празници на нейната сила – това сме всички ние пред нашата земя, пред нашето единствено и вечно „сладко пребивалище”.Но в живота не е като в притчата – в него по-често се завръща онова, което може да оплоди една мечта и да посочи на една жажда извор. Тъгата може би означава, че прекрасните мигове само в миналото изглеждат сякаш споени в здрави устои, а в нашето съвремие трябва да ги търсим отново и отново да ги заплащаме – навярно на по-висока цена, отколкото е трябвало да платят дедите. Защото това, което с лекота и дори небрежно наричаме наше скъпоценно народно достояние, съвсем не е рента, а нашето собствено лозе, което трябва дълго да копаем, преди да вкусим от виното му.

Да подарим на министъра Книга за виното – дано я прочете преди Наредбата.

Съгласна съм, че трябва да има действия:
1. По време на празниците Трифон Зарезан да се използват медиите отново да се говори за това.
2. Призивът на Жоро да станем сноп пръчки е наистина добър символ.Да съберем сноп пръчки от Трифон Зарезан и да ги изпратим на министър Дянков, придружен с писмо.
Може би ще е трудно за организация, но не невъзможно да се съберат надписани пръчки от цялата страна и да се направи сноп.
3. Могат да се използват и Националните дегустации да се говори за това в медиите.
4. По време на Винария – организиране на дегустация-протест с празни чаши.

Няма смисъл да се хвърля енергия само в коментари тук. Много от вас се изказват, но точно конкретно предложение как да се действа в крайна сметка не се оформя.
Предлагам да се намери форма на обединение, а тези които подскачат само като чуят СЕБ, просто да успокоят страстите.
Ако сред нас във форума има хора, които могат да напишат друго писмо, което по-добре ще изрази недоволството от негативните неща в наредбата – нека го направят. Тогава конкретни винопроизводители могат да го подкрепят и да се излезе и от страна на винопроизводителите.

Успешна седмица на всички,
Катя
katia
 
Мнения: 227
Регистриран на: Пет Ное 09, 2007 10:28 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот snejana42 » Пон Фев 08, 2010 10:49 am

Бях се отказала да пиша тук и го спазвах доста дълго време ,защото наистина има хора ,които не искат да им се казва истината в очите и не възприемат това ,което пиша ,че не е с лошо чувство.Николай ,извини ме ,ако нещо съм те засегнала.Исках да кажа ,че тук пишат само определени хора - вижте и пребройте колко са.Много колеги изобщо не са чували за този форум ,пък камо ли собствениците ни.Аз лично предадох какво мислят Ямантиеви по въпроса за наредбата ,но не знам какъв ще е отзвука от тук нататък.Стойчо ,знам ,че сме наемни работници ,но без тези наемни работници никой собственик няма как да прави вино - нали.Много съм съгласна с теб ,че се правим на велики ,но и великите падат на дъното понякога .Чувала съм ,че е по-лошо да паднеш от високо - повече боли .Тази организация само се говори ,че работи кой знае колко - хайде сега да разберем ,че я има .Покажете пред медиите ,че има СЕБ, иначе какъв е смисъла от тази организация - аз не знам .Няма да продължа да критикувам ,защото пак ще ме разбере някой не както трябва. Ок, написано това писмо и какво - къде е огласено ,има ли го в някой вестник ,телевизия.За най - елемнтарни неща се ходи в БТВ - напр. за побоя на сина на Галев - майка му беше в тел .Нима е толкова трудно да се напише мейл или да се прати по тел питане да се яви УС на СЕБ по някоя тел и да се говори за тази наредба .Какво - сигурно ще ми се смеете сега .Аз се наемам ако има нужда от някаква помощ - не знам ,да свърша каквото се поиска от мен ,но никой не е искал помощ или дори мнение.Затова само приказки ,няма смисъл .Това имах предвид ,Николай .Ти основно пишеш тук и какво - променило ли се е нещо . Спирам ,защото не искам отново да се възприемат грешно моите думи .Мисля ,че лошото при нас е не собствениците и тем подобни ,но просто много от нас колегите забравихме ,пък и по младите никога не са знаели какво беше преди години по заводите и колко задружна беше гилдията ни.Ноооо както казва Стойчо тогава никога не сме се правили на велики, и си помагахме един на друг в каквото и да е .А сега просто другия гледа да ти забие ножа в гърба ,за да изплува по нависоко .Това е истината. :D
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот Васка Стоилова » Пон Фев 08, 2010 12:07 pm

Здрвейте колеги,

прочетете това: "Дянков отмени Биг Брадър в избите" от 06.02.2010г. http://www.24chasa.bg/Rubric.asp?RubricId=368&PageId=3

Всеки един от колегите е прав сам за себе си и отстоява своята истина. Ние, технолозите сме вътре в "казана" и трябва да сме единни за не допуснем управляващите да съсипят винарството така както бе съсипано селското ни стопанство. И също - да действаме разумно и да не забравяме, че правдата е на страната на силния.

Хубава седмица!
Good wine makes good blood !
Васка Стоилова
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 11:32 am
Местоположение: Благоевград

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот vinoirakia » Вто Фев 23, 2010 10:29 am

Кой .... .... - кака се ожени.
Всичко вече е подписано и подпечатано.
Мразя да чета закони и наредби/ Закона е врата в полето - само балъците минават през нея/ , но тая е почвам.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот Васка Стоилова » Вто Фев 23, 2010 11:39 am

Дааа , днес наредбата вече е публикувана в Държавен Вестник.
Интересно, какви разходомери ще се сложат при пълненето/изпразването на бъчви ? :D
Защо никой не контролира пазара? Защо се слагат все по-големи и по-големи препядствия пред работещите (все още) винпроми, изби ...?
МНОГО ясно - за да останат в България само 3-4 работещи ГОЛЕЕЕМИ винпрома. :twisted:
Последна промяна Васка Стоилова на Вто Фев 23, 2010 1:42 pm, променена общо 1 път
Good wine makes good blood !
Васка Стоилова
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 11:32 am
Местоположение: Благоевград

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот vinoirakia » Вто Фев 23, 2010 12:30 pm

Днес в държавен вестник, утре - на проверка по избите :shock:
Е, дали са 30 дни - тамън да съвпадне с Е-Пад :o
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот sstan » Вто Фев 23, 2010 6:57 pm

Да наредбата вече факт. Ето и подписания вариант http://www.minfin.bg/bg/news/3668. Нямах време да я прочета подробно, но ми се струва че ще има доста интерпретации и съответно актове...
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Становище на СЕБ относно проектонаредба на МФ

Мнениеот Васка Стоилова » Пет Фев 26, 2010 5:34 pm

Според мен не е правилно да чакаме други да "доредактират" наредбата. Нали ние сме в екипа, който прави вината и другите напитки, който спазва/не спазва наредбите . Мисля, че сме голяма и важна сила и нашето мнение ще бъде взето под внимание.
Какво можем да направим?
Искаме да запазим винарството в България. Тогава нека за Националния ни празник да сложим Българското знаме на най-високото място на работните ни места - винпроми, изби и ...
Като пътувам за с.Илинденци (край гр.Сандански) на най-високите хълмове около селото се веят 3-метрови Български трибагреници. Невероятно е усещането.
Колеги, дайте и вие мнението си.
Good wine makes good blood !
Васка Стоилова
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 11:32 am
Местоположение: Благоевград

ПредишнаСледваща

Назад към Съюз на Енолозите в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron