Колеги, моля за съвет.

Модератор: ilu6a

Колеги, моля за съвет.

Мнениеот pepe » Пон Апр 27, 2009 10:18 am

Имам едно място по искърското дефиле, и едно време бабата и дядото бяха насадили там няколко лозички, мисля че сорта е румънка или нещо такова (ситно, червено, не е десертен сорт). Та след като починаха, лозите много се разраснаха и почнаха да се овиват около дърветата и ги одрязах до доло. Тези дни като чистех двора видях че от три от тези изрязаните са тръгнали по няколко прички с пъпки, дигнах ги да не пъзлят по земята, и не знам как да я оформя лозата занапред. Да изрежа по-слабите пръчки и да оставя само една, или да оставя всички, и изобщо стръва ли си да се занимавам с тази лоза, или да ги изкореня и да засадя нови.
Моля за съвет какво да правя...
Последна промяна pepe на Сря Апр 29, 2009 7:48 am, променена общо 1 път
pepe
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Апр 27, 2009 10:10 am

Мнениеот sstan » Сря Апр 29, 2009 7:16 am

Проблема е по-скоро в това какво е "трътгнало" отдолу, лоза или подложката. И какво имаш предвид под починаха лозите?
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dimov » Сря Апр 29, 2009 1:15 pm

Не съм сигурен, но "Румънка" мисля, че е директен сорт! Най-вероятно нито климата, нито времето, което отделяте за отглеждане на лозите позволяват да получите продукция от сорт на култураната лоза Vitis vinifera! Те изискват пръскане, достатъчно слънцегреене и са чувствителни на измръзване. Ако искате да си направите асма за сянка или декоративна продължете с Румънката, ако го правите заради гроздето - ще е по-малко трудоемко, сигурно, евтино и качествено да си го купите от пазара!
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dimov » Сря Апр 29, 2009 1:21 pm

Относно как да режете асмите си - темата е много обширна, това е цяла наука и не може да се обясни с няколко мнения във форума. Ако искате да си изрежете лозата най-добре помолете за помощ някой познат или съсед, който умее да реже!
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Въпроси и отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron