вИНАРСКИ БРАНШ

Тук може да поставите своя проблем за решаване ако не може да се справите или просто искате още едно мнение

Модератори: dcv, ilu6a

Мнениеот vinoirakia » Чет Сеп 17, 2009 9:07 pm

Има, но наистина са хилядна от процента.
Като четеш вестници - зле ще сме много.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=224654
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sstan » Пет Сеп 18, 2009 10:44 am

Напълно съм съгласен със Снежана. Преди време техник винарите са си били със съответното образование, сега гледаш поне да е някой който може да мисли. Вече трета година си избирам от местния техникум някой и засега е 3 на 0.
На вестници не вярвам отдавна. Иначе е нормално след развитието на винарския сектор последните няколко години да се стигне и до подобни ситуации като тази година.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот nikolay » Пет Сеп 18, 2009 2:04 pm

Въпроса с кадрите не е розов, но е решим. Има и проекти по които предприятия могат да кандидатстват за обучение на персонал, дори такива имаше и към Министерство на образованието и науката като проекти се приемаха до края на август - т.н. ваучерни схеми (до 40 хил. лв.) за въвеждане на иновации в предприятията. Обучениието не е иновация, но би могло да се помисли за тема на проект и това да е част от него. Но това както и да е. Връщайки се на темата за винарския бранш не знам защо никой не обръща внимание ето на това:
http://e-vestnik.bg/5611
Говори се за "селски казани" и т.н., биоетаноли, а проблема с фалшивите бандероли, който е обществена тайна има огромна роля за днешното състояние.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот sstan » Пет Сеп 18, 2009 5:49 pm

За съжаление това си го знаем и се говори открито отдавна, но не сме ние хората които трябва да решат проблема. Моллов да не би да не знае за какво става въпрос? Но и там стигаме до въпроса с членовете на НЛВК.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот vinoirakia » Пон Окт 05, 2009 6:45 am

Всичко друго, но не и Национална.
Цел има да ги избират тия председатели - и сегашния и предишните.
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=296346
Фалшив бандерол - не може да го произнесе, камо ли да го каже :D
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sstan » Пон Окт 05, 2009 7:41 am

Изключително некомпетентни статии и репортажи чета напоследък. Опитват се да изкарат избите виновни за изкупните цени на гроздето. Моллов също. Според мен това са си реалните цени на гроздето и такива трябва да си останат и следващи години. Не са винавни избите, а неконкурентното лозарство у нас. По цял свят цените са подобни, няма как да имаме конкурентен краен продукт, ако стартираме с двойна цена на суровината.
Между другото кой работи смедеревка тази година?
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ggeonik » Пон Окт 05, 2009 8:07 pm

да цените са подобни само че в други парични знаци евро и долари .не съм срещал цена от 10 евро цента за килограм качественно грозде.и дали гроздето е 14 захари или 21 цената пак си е същата така че много ми е интересно от 20 стотинки грозде цена на бутилка вино примерно 4 лева.доста добре смятам и си мисля че винпромите печелят 5 - 6 в пъти повече от лозарите и има и нещо друго даже и да печели един лозар 100 %печалбата е стотинки и като пари е десет пъти по малко от това на винпромите.това са нереални цени за качественна стока каквато е тази реколта защото си спомням как преди години винпромите се избиваха да купуват гнило грозде и боклуци на два пъти по високи цени но какво да да се прави пазарна икономика всеки се спасява както може .
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот vinoirakia » Чет Окт 08, 2009 7:15 am

Ние сме на всеки километър
http://www.vbox7.com/play:e2c67d59
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ggeonik » Чет Окт 08, 2009 8:27 pm

имам чувството че на господин моллов са му казали какво да казва къде са тези 7000 нелегални дестилерии нека ги публикуват на страницата си и ако наистина ги има какво правят митниците .тогава по обратния ред знае ли се колко алкохол с фалшиви бандероли се продава .ако казанче на баи иван от две перални е нелегална дестилерия тогава не са 7000 а може би 700000 това е положението бедна държава беден народ затова пие все повече и жалкото е това пиене на концентрат води до много сериозни социални и битови проблеми .трябват драконовски мерки против употребата на концетрат но нали там е акциза и се печели .абе от сумати и време все едно и също оправия няма жалко за черните дробове и главните мозъци на цялата тая какафония
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот sstan » Чет Окт 08, 2009 11:14 pm

С това ти мнение съм напълно съгласен, но не съвсем с предното.
да цените са подобни само че в други парични знаци....

Има основно два типа грозде, такова за т. нар. обикновени/масови/ вина и за високока4ествени вина. И тази година цените на вторите са доста над така често споменаваните от всички медии 25-30 ст.. Основното недоволство е от частни производители и кооперации които произвеждат грозде с посредствено ка4ество.
Килограм "масова" Сира струва около 30 австралийски цента. Други високодобивни сортове още по-малко....
Една не малка 4аст от лозарството ни е изключително неефективна и неконкърентна и за съжаление едва ли 6те се подобри скоро.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ggeonik » Пет Окт 09, 2009 9:39 pm

тогава започваме да садим масово сортове молдова, наслада ,надежда такива които са устоичиви и дават по два тона грозде тогава сметката се връзва .но перфектно шардоне на 250 кг добив за 0.60 ст не съм съгласен.всичко ще си дойде на мястото защото конкуренцията и във винарския бранш и в лозарския е повече от жестока така че спокойно дъното е по близо от повърхността май ще се давим заедно и лозари и винари.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот sstan » Пет Окт 09, 2009 10:46 pm

:lol: :lol: :lol: Именно за това говорим :lol: :lol:
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: вИНАРСКИ БРАНШ

Мнениеот snejana42 » Пон Яну 23, 2012 10:46 am

Отдавна не съм влизала в сайта,но получих на мейла си темата и ми стана интересна дискусията Ви. Всички разсъждаваме много правилно ,че виното ,което се произвежда трябва да е от грозде.Крайно време беше да се проумеят нещата ,но за голямо съжаление всичко това вече е много късно.Не ,че аз не съм участвала в правенето на такива неща ,но както всички занем - ние сме едни наемни работници,които понякога само изпълняваме нарежданията на шефовете си ,които не винаги са енолози. Захванали сте една тема,която няма да има край според мен,аз тази дискусия я помня вече 10 - 15 години и нищо кой знае какво не се е променило.Лошото е ,че ние енолозите не можем да променим нещата - тук са намесени хора и фирми,които имат голямо място в търговията и производството на вина .Както казва един от всички изказали се ,само с вътрешен пазар не може да даваш заплати на хората ,които работят по фирмите. Друго е за много по-голямо съжаление и на мен отдавна ми прави впечатление - ние ,енолозите позволихме на хора ,които нямат никаква ясна представа за виното и за неговото правене да предлагат хубави вина и да говорят за тях смешни неща.Докога не знам.Аз съм от 50 годишните енолози ,които са имали възможност преди да дават становище и за пазара ,и за технологията ,по която ще го направиш ,но сега се навъдиха много хора,които са прочели по една винарска книга и вече имат сайтове за дегустации,както и ,че са "най-доброто небце" и т.н. Жалка картина .Прочетете в Дивино статията за Сирата - как може един човек ,който никога не се е докосвал до Сира ,да я коментира по този начин и да пише високопарни слова и критики.На какво прилича това, не знам.Удивена съм и с всеки ден все повече неща ме изумяват.Всеки си мисли ,че може да прави вино,може да говори за него.За това имат вина според мен и хората от Университета - Николай да ме извини ,нищо лично,но тази година аз бях не изненадана , а втрещена от стажантите ,които бяха при мен .Бяха взели изпита по вино,енология и микробиология. Питах ги за разни дребни неща - хайде не знаеха ,всички сме били студенти ,така си казах.Но попитах ги - каква е разликата между виното и оцета - милите ,гледаха ме като голям камък. Може би на мен са се случили такива ,не знам ,но изискванията трябва да бъдат по завишени и по строги.Както и да не се разрешава на преподаватели да консултират разни " големи фирми."Всички пишем това онова ,но и знаем ,че има такива в катедрата и то не малко .Работата им е да подготват качествени студенти ,така няма да се налага да има и консултанти .Може и да не съм права ,но аз мисля така .Винарския бранш винаги е оцелявал,ще оцелее и сега ,нооо имиджа на енолога се срива с всеки изминал ден .И конкурси и награди ,нищо не може да го възстанови така лесно. Това става със знания и опит,но на първо място със знания и дисциплина.В никакъв случай не съм за старите неща,но преди години ,когато аз започнах работа в Обединението работеха хора като Дерменджиев(лека му пръст) ,Гарабедян (много добър микробиолог), които бяха високо интелигентни и присъстваха на защитата на дипломната работа на студентите,и имаше и върнати и скъсани ,заради тях. Както и при започване на работа,проверките бяха ежемесечни и ако не спазваш дисциплината или хигиената на избата ,имаше наказания. Не искам да се връщаме обратно ,но много трябва да помислим за това как отново енолога да бъде име ,което да заслужава почит и уважение,защото сега това не е така.Знам ,че ще предизвикам сред много хора неприязън и ще се започнат критики и хапливи отговори ,но все ми е тая . Това е моето мнение и имам още много неща,които мисля ,нооо стана много дълго.Приятен ден на всички.
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Re: вИНАРСКИ БРАНШ

Мнениеот sstan » Вто Яну 24, 2012 9:56 pm

Здравей и добре дошла отново във форума на енолозите. Наистина темата е изключително дълга. За съжаление обаче както тук, така и на други събирания все по-малко се събираме и говорим за такива неща. Аз съм от едно малко по-ново поколение, но също виждам че продължаваме да губим реноме и тежест. Според мен сами позволихме да ни имат само за наемници, които обикалят от изба на изба. Сигурно знаете че има собственици, които открито казват че не им трябват енолози и дори се опитаха да го вкарат в закона. Може би това е и заради бездействието ни, може би заради по-добрият маркетинг който си правят т.нар. винени журналисти и сомелиери. Факт е обаче че на няколко пъти хора любители на виното ме питаха "ти сомелиер ли си?" Хората изобщо не познават думичката енолог. Чували са за технолози. В този ред на мисли и ние самите не знаем какви сме точно. И не е лошо да помислим как да го изясним чисто юридически. На днешно време май е "по-вървежно" ако си с голямо самочуствие и се саморекламираш добре. Знанията остават на заден план. Не съм заварил времето на Винимпекс, но имах възможността да видя нещата такива каквито са били тогава. Напълно съгласен съм с теб че сега се работи много по-непрофесионално и разпиляно в не малка част от избите. Не знам но сега и ситуацията е друга, повече малки изби. По-малки екипи и повече сами технолози. Мисля че който от нас си е повярвал че е най-добрият, само е сгрешил.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: вИНАРСКИ БРАНШ

Мнениеот snejana42 » Чет Яну 26, 2012 3:29 pm

Така е,Станимире.И в повечето случаи ,когато съм се опитвала да казвам нещо и съм оставала неразбрана е затова ,че има много хора ,които безкрайно си повярваха.Аз съм на 50 и още не съм си повярвала ,че знам всичко.Другото,което също ми прави впечатление -който ме познава,знае много добре,че аз казвам всичко каквото съм научила на моите подчинени и то е затова ,че преди години ,когато започнах работа ,никой нищо не ми обясняваше ,а само ме изпитваха и ако объркаш - мале мила ,подиграваха ти се зад гърба.Това сега, поне където съм работила го няма ,но няма и друго - няма уважението и респекта към по-възрастните колеги - оооооо ,когато аз започнах за мен Иван Чардаков ( моя началник тогава ) беше бог и да не му изпълня нареждане - това не можеше да се случи.Така ,ние по - възрастните обичаме да си спомняме - спирам.Не това ми беше мисълта- друго исках да кажа ,не знаят за енолозите ,защото какво се случва сега - колко човека от нас могат да убедят собствениците си ,че Винарията е нужна за нас .Там преди години се събирахме колегите - ние нашата група всяка година сме си правили сбирки по времето на Винария .Защо я оплюха ,защото за тях не е изгодна - няма сделки ,няма договори - както казва една търговка от нашата фирма - ами за какво да се ходи ,то няма нищо интересно......Кое да е по - интересно от това да видиш и дегустираш вината на колегите ,не знам ......Миналата година четохте ли Яна Петкова за вялата Винария - е сега има Дивино тейст.Няма лошо да се правят все по-нови неща ,но да не се затрива и старото ,което също има своята стойност и тя е в това да се събереш с колеги на дегустациите ,да поговориш за реколтата ,да споделиш и покажеш какво си направил ,да покритикуваш даже или да получиш критика ,няма лошо.Имам един известен колега - винар приятел и за нас 8 декември е точно това - да се съберем ,всеки си носи в малки бут най-доброто и лошото ,което е направил и дискутираме .Защо ? Защото разбрахме вече ,че трябва сами да си правим и веселото и,и полезното .Както и да е ,много мога да говоря ,и за отношенията между колегите,но не искам да ставам банална ,и без това много хора ще си кажат ,тая какво е седнала да ни дрънка тук .Енолозите преди години имаха стойност ,защото бяха доста по-задружни.Сега всеки се е затворил в черупката си ,кой пък се е взел много на сериозно и на голямо ,така ,че този процес няма спиране.Лошото е ,че младите хора няма как да разберат колко много има да учат от тази велика професия - енолог,съжалявам много ,че не можах да намеря една статия на проф.Хаджийски ( бълг.преподавател,който се занимаваше с уискито в Б-я ) за ЕНОЛОГА - точно така с главни букви беше написано. А за тези измислени академии и сомелиерски курсове ,те ще си продължат ,защото времето е такова. Ето - някой да е коментирал статията за Сирата в Дивино - така ли никой не се обиди от "шкембето с китайски чесън".Мислех да пиша доста пипрливи неща ,но и на мен да ви кажа ми омръзна да се боря в вятърни мелници .Поздрави на всички и весел ден Ви пожелавам
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси и отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron