вИНАРСКИ БРАНШ

Тук може да поставите своя проблем за решаване ако не може да се справите или просто искате още едно мнение

Модератори: dcv, ilu6a

Мнениеот Dobson » Нед Фев 22, 2009 2:25 pm

Всичко което казвате е така, но не може да се отрече и факта, че влизайки в който и да е магазин около щандовете с вино хора има струпани на пет-паците от по 2,3 и т.н. литра, или на боксове от същия порядък. При положение, че тези литри напитка струват смешни суми.....какво ме учудва, когато зачервилия бузи едър господин умира от кеф, купувайки си 5 л КАБЕРНЕ!!! за 5-6 лв. И вика: ееееее това каберне какъв хубав черен цвят има! Така че докато този тип "вина" ги има, продажбите на качествените вина ще са ниски....и ще се радваме, че печлим тук-там някой медал, но какво от това.... Трябва нещо да се направи
Dobson
 
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 2:15 pm

Мнениеот ggeonik » Нед Фев 22, 2009 4:58 pm

ами дайте да направим нещо но какво се пита в задачката от минестерството на земеделието въобще не им пука защото те не пият вино и не ядат свинско чиновниците ги е страх даже да си отворят прозорците на канцелариите да не настинат макар че вътре вече вони на гнило не останаха и хора да работят на лозята с ръце и любов защото е много по лесно с лъжи измами подкупи и машинации да се пчелят пари а от тези финикийски знаци всеки се нуждае а пък са и дефицит няма приемственност приятели да правим това което са правили нашите деди и прадеди от траките че през крум страшни през ятагана на турците до наши дни искрено се надявам да се осъзнаят младите и да намерят в лозата и виното цел и смисъл на живота си аиде чао ще се напиия от мъка
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот Alambik » Чет Апр 09, 2009 8:03 pm

Колеги, за всеки влак си има пътници! И аз се изумих като видях в Била вино на Катаржина за 45 лв. бутилката! :o :shock: Чудих се, през златни нишки ли са го претакали и през сребърни са го стерилизирали! Айде, айде и първолак знае, че от две кила грозде се прави литър вино, е колко струва това грозде? И душата да си вложиш в него вино .... Тез технолози и шефове май са останали без души! :roll: :wink: Къде е "тамянка" на Логодаж за 3.50-3.80 до 7-8 лв. за качествено вино, а къде отиваме нагоре?
Alambik
 
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 10:49 pm
Местоположение: Plovdiv

Качествени вина

Мнениеот snejana42 » Вто Авг 25, 2009 8:17 am

Чета тук и се чудя на всичките Ви размишления.Напр.Николай ти чуваш ли се какво говориш за вина от 6-8 лв ,че имали второ вино.Не знам колко и къде си работил във винарна ,но май не ти е ясно ,че за да се бориш с конкуренцията трябва да внимаваш и за качеството на виното.Колко вина от 6- 8 лв имат второ вино - може ли да говорим с факти.Аз отдавна не съм писала тук ,но сега се възмутих много.Четат ви клиенти и ако видят това и без това трудно ги убеждаваме да купуват вино ,ами и тези Ваши компетентни писанки.И всички тези коментари за вторите вина .Да ,има ги и в цял свят .Какво - ще ме убеди някой ,че в Италия и Франция не се прави това ли.Аз също не съм съгласна ,защото ми е много по-лесно да си направя хубавото вино ,но ако 200 човека чакат да им се дадат заплати или 20 без значение - какво ,ще ги съкратиш ли тези хора .В момента времето е такова и това всичко ще отшуми ,но няма да се съглася хора ,които не са наясно с трудностите ,с които се сблъскват в момента винарните да коментират неща ,които са неистини.Хайде аз да поговоря с факти.Ще започна с други производители - Вила Любимец - категория 6-8 лв - има ли второ вино ,Винекс Преслав - Шардонета и Сов .блан ,та и червени вина по 5,99 има ли второ ,Тринити серията - 8 лв гарантирам ,че са само вина дори от бъчви.Оше да ги изреждам ли.истината е ,че производителите станаха много и никой не може да си позволява такива неща за вина от тази ценова група.Е ,техноложката към 50 сигурно произвежда Трите мечки вино - да.Но тя е служител на дадена фирма и изпълнява ,каквото и се нареди.Вие по института и там не знам къде Ви е много лесно да пишете и да критикувате.Има изби ,които са пълни с редовно хубаво вино и не могат да продават.Истината е ,че българина е беден човек и не може да си позволи да си купи вино дори и за 6- 8 лв.А за да го направиш по-евтино е ясно какво става.Аз лично искам Винарната Менада да съществува ,затова бих направила всичко за да има пазари и хората да си получават заплатите в това смутно и кризисно време.След това всичко ще отшуми ,защото ние към 50 год,сме минали много трудни периоди и знаем ,че след трудностите идват хубави моменти.Е ,крайно време е и Вие да разберете.Сигурно ще започнат много коментари по мой адрес ,аз и затова не пиша тук ,но да знаете все ми е тая.За мен това е истината- това ще продължи ,докато хората станат по-богати и могат да си позволят да си купуват по хубави неща .А вие спрете да пишете глупости и си правете вината ,за да има все-повече хубави вина от 6-8 лв.Успех на кампанията Ви пожелавам.
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Мнениеот nikolay » Вто Авг 25, 2009 9:53 am

Здравей Снежана - не се чувам, защото когато пиша не си говоря, за да се чувам, но стоя зад думите си - прекалено многото компромиси са с голяма заслуга за днешното състояние. Що се отнася до стажа ми - за да си на ясно какво става с винарския бранш в България не ти е необходим голям стаж в строго профилирани задължения и отговорности, а достоверна информация от много източници в бранша. В едно си права - след тъмнината винаги идва изгрев, така че всички се надяваме той да е по-скорошен. Поздрави и ползотворна кампания!
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Качествени вина

Мнениеот snejana42 » Вто Авг 25, 2009 10:51 am

Да ,полемика се завърза ,но имайки предвид стажа имах предвид ,че не е лесно да работиш с много хора и най- гадното е,когато трябва да им кажеш да си ходят на улицата.Дали си изживявал това - аз да .И не искам да го преживявам повече .Затова съм готова да правя всичко ,за да имат хората работа и да могат да се прехранват.Такова е времето и за голямо съжаление на нас се падна да живеем в това време.Защо говорим само за вината ,нима ракията на известни фирми е по-различна ,ноооо това е .Струва малко,не е вредна за организма и хората си доставят удоволствие .Друг писач пита виното златно ли е ,че струвало 45 лв .Значи като струва 6-8 е второ ,като струва 45 е скъпо.Ами да Ви кажа няма угодия .Истината е една ,че всеки продукт си има купувачи.И то не само има вино от 45 в Катаржина ,там има и по 95 и вече няма нито една бутилка от него,така ,че има си хора и хора .Но ние трябва да мислим за всички да могат да си купят.Ето затова са тези вина от 6-8 лв ,които са хубави,но не са лежали във нови френски бъчви ,не са им сложени най-скъпите консумативи .има ли представа някой това вино от 45 лв с каква себестойност е- едва ли .Е естествено е ,че печалбата е голяма ,но това Шато е направено ,за да продава скъпи вина и то оправдава целта си.Всички реколти са продадени и даже не стигат ,значи виното е хубаво,защото хубавото вино е продаденото.Като има вина във Франция по 500 евро - това какво е .Трябва да се свикне с нешата ,които са навън,а на нас не ни се иска.Миналата година бях в Испания и пих вино ,което струваше 1 евро и такова ,което беше 50 евро.Навсякъде има такива неща .И тук с това писателстване няма нищо да се промени.Чуваш,виждаш Николай - това е ,само си пишете и толкова.Никой няма да спре да прави това ,което е хубаво за фирмата му и носи пари.
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Мнениеот vinoirakia » Вто Авг 25, 2009 12:59 pm

Проблема е , че за да оцелеем почваме да правим много компромиси.
Сериозната вътрешна и външна конкуренция допълнително ни притиска.
Трябва да гледаме позитивно и на критиката извън бранша.
Тук, в България няма пари и няма държава-от там идва големия проблем.
Но и това ще се преживее от повечето. Неконкурентноспособните да си отиват.
Така е в природата, така е навън, така ще е и при нас.
Некомпетентните и некъдърни ръководители да изчезват.
Балона да се пука и напред...
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ggeonik » Вто Авг 25, 2009 9:53 pm

незнаех че ВИНПРОМИТЕ са се првърнали в социални заведения и това е основната им цел дали са 100 -200 служители на кого ли му пука важното е хората да имат работа защото ако няма работа да не вземат да умрат от глад от жажда няма да е а че не всичко е пари се пее и в песните виното е нещо много лично и го приемаме в телата си като храна и когато си даваме парите за храна бихме желали да получим храна а не да ставаме спонсори на чужди съдби. ЗА да спечелим 2 ЛЕВА от гърба на хората за да нахраним нашите хора да това е демокрация само че къде остана съвестта или страха ,съвестта че нахранихме своите и страха че излъгахме нашите просто това са едни и същи неща само че под различна търговска марка.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот ggeonik » Вто Авг 25, 2009 9:59 pm

ВИНПРОМ разбира се вино и промивка а може и заливка.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот Васка Стоилова » Сря Авг 26, 2009 9:02 am

Всички колеги знаят произхода на консумативите за "поправяне качеството на вината" - те идват от Франция, Италия, Дания, ...Това означава ли, че и техните производители на вино не ги използват? Редно е самия купувач да избере какво вино и на каква цена да го купи. Само, че той трябва да знае какво купува! Така, както в "Метро" и други вериги магазини стоките с растителни мазнини са обозначени, така трябва и вината, получени от заливки да се обозначат! :wink: Така естествения подбор може да реши проблема - докато има търсене, ще има и предлагане.
Good wine makes good blood !
Васка Стоилова
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 11:32 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот vinoirakia » Сря Авг 26, 2009 1:00 pm

Не могат да се обозначат, защото тази манипулация е забранена.
Никой не е самоубиец.
Представям си - " Вино от джибра на мерло, захар от Г.Оряховица,Вода-ВиК,Аромати и Цвят - европеиски съюз.Технолог - име и подпис.

Винпромите не са към социалните, но когато работиш с един човек дълго време и си доволен от съвместното ви производство,ти е тъжно когато по причини независещи от теб той е принуден да напусне.
По-младите технолози понякога поставят работата пред човешките отношения и им е по-лесно да махнат някой.

Такива съкращения са и полезни, защото си отиват по-некадърните, ако не ги задържат здравите "връзки"
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Васка Стоилова » Сря Авг 26, 2009 2:23 pm

:lol Разбира се, че получаването на вино от (вода + .... ) е забранено. Това не е вино, а ..., но как да е сигурен купувача, че като даде 5 лв за бутилка вино, то не е "напитка, получена от ферментация на ... с винени джибри" :?: Аз съм пила вино от известен голям винпром (със златни ритони и медали от Винариите), което е на тази цена в Метро и то имаше аромат на ...спирт ?! Значи цената също не е критерий.
Good wine makes good blood !
Васка Стоилова
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 11:32 am
Местоположение: Благоевград

Винарски бранш

Мнениеот snejana42 » Чет Авг 27, 2009 12:49 pm

Всичко ще си дойде на мястото след този гроздобер.Тогава много от тук пишещите може и да си търсят работа ,не изключвам и себе си.И тогава ще говорим какво трябва и какво не.Нали е ясно на всички ,че тази година много грозде ще остане по лозята .Аз казах и пак ще го кажа - трябва да се съхранява всеки пазар сега - независимо за какво ,за да се съхранят винпромите като такива.И знаете ли кое ше е лошото ,че ще загинат и много малки изби ,които нямат пазари.В голямата фирма нещата са по друг начин - дистрибуцията е добра,докато малките фирми нямат такава и трудно продават.Аз имам наблюдения и двата вида винарни и колкото да ми се иска да оцеляват малките ,точно там нещата издъхват .Така ,че оставете философстването за това дали сме социални или не.разбрали сте ме грешно ,както и си мислех ,на мен не ми е проблем да отстраня хора,и съвсем не остават кадърните- напротив ,при 30 % осигуряване на трудоустроеност остават точно обратното - некадърните и върви работи.както и да е ,за мен всичко е ясно и досега не съм грешила във вижданията си .Надявам се да не се случи и сега.Просто идеализма не ми е в кръвта - преди всичко трябва да гледаме реално на нещата .Стъклените дамаджани с вино от Италия милсите ли ,че е нормално вино.Хайде гроздобера започвааааа.Ние вече открихме.Да ви е честит.
snejana42
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 7:44 am

Мнениеот sstan » Пет Авг 28, 2009 7:55 am

Наистина има два типа изби старите големи "Винпроми" и новите "Шата" . Организацията и начина на работа в тях е коренно различен и не трябва да ги смесваме. Не сме социални заведения, но понякога сме принудени да работим с какъвто има човешки ресурс, поради простата причина че няма по-кадърни. И лошото е че нещата отиват все по-на зле. За съжаление тази година е трудна за всички, въпреки че някой хора се "хвърлят" че са море от любов.
Това ми харесва "Всички колеги знаят произхода на консумативите за "поправяне качеството на вината" - те идват от Франция, Италия, Дания, ...Това означава ли, че и техните производители на вино не ги използват?"
Честит гроздобер!
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот nikolay » Пет Авг 28, 2009 10:40 am

Проблема с кадрите в действителност става все по-сериозен. Когато аз започвах работа, повече от половината техник-винари бяха хора, завършили профилиран техникум. Сега предполагам по избите вече почти не са останали такива. Всъщност в някои браншове този проблем е вече много голям, дори винарския бранш е сравнително добре - все още. За съжаление образованието, според мен, беше едно от малкото добре работещи неща в България, което обаче от 15 години търпи непрекъснати реформи и сега вече наистина е реформирано - в грешната посока, но реформирано.
И аз самия не съм голям оптимист, но мисля, че въпреки тежкия период, няма да има масови съкращения. Мисля че просто една част от избите ще сменят собствеността си. Интерес към закупуване на изби и лозя има, и то не само от български инвеститори. До момента обаче им се предлагаха цени, на които могат да си купят изба и във Франция, а сега може би е дошъл момента, хората с такива намерения да се сдобият с изба, лозя на приемливи за тях цени. Така или иначе виното е един от малкото продукти (за съжаление), които в България можем да правим на световно ниво. А що се отнася до това има ли смисъл да пишем във форума и да изразяваме мнение - аз мисля, че има. Благодарение на него аз получавам информация, мнения, запознавам се с интересни хора, за които виното е също част от ежедневието им под една или друга форма.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси и отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта

cron