Бяло вино

Тук може да поставите своя проблем за решаване ако не може да се справите или просто искате още едно мнение

Модератори: dcv, ilu6a

Бяло вино

Мнениеот ilu6a » Вто Дек 23, 2008 10:04 am

Здравейте имам следния проблем:
Бялото вино-бурната и тиха ферментация завършили отдавна.
През цялото време стои в помещение където температурите варират от 12 до 15 градуса!
Виното е откалено и обработено със серниста!-бистро и с чудесен цвят.
Като арамат е много приятно,но има дебела сладка жилка, и тя не е от висок алкохолен градус ,просто сладни-остатъчна фруктоза ???
Чудя се ,дали да не внеса виното на топло ,да влея глюкоза и да направя посявка от културни дрожди за бяло вино.
Дали ще има ефект,някой има ли представа?
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

ЪЪ?

Мнениеот ilu6a » Пон Яну 19, 2009 10:17 am

явно нищо не може да се направи нищо,съдейки по мълчанието на всички които разбират???
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот sstan » Пон Яну 19, 2009 5:38 pm

Не е така. Просто не ясен проблема. Какво означава "дебела сладка жилка" ? При такива проблеми обикновенно се правят анализи и се взима решение. Шанса да те объркаме вместо да помогнем е доста голям. Това което ти описваш по този начин може да е нещо съвсем друго.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ilu6a » Пон Яну 19, 2009 8:28 pm

Добре нека формулирам въпроса си така:
Мога ли да възбудя наново ферментация с дрожди за бяло и глюкоза като внеса виното на топло?
Дебала сладка жилка за мен означава че се усеща натрапчив сладък вкус-не влагам никакви еноложки знания за вкусове като казвам това-просто ги нямам!
Питам дали е възможно,дали да повишам захарноста(коаято не знам в момента колко е!)
Ако е възможно да ми кажете варианти.
Благодаря.
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот dimov » Вто Яну 20, 2009 10:40 am

В никакъв случай НЕ ДОБАВЯЙТЕ глюкоза или каквато и да е друга захар! Не знам как сте установили, че захарта е именно фруктоза. За да може някой да ви даде адекватен съвет е необходимо да се знаят поне следните показатели :
- колко са редуциращите захари в гр/литър
- колко е действителното алкохолно съдаржание - в обемни %
- колко е серния диоксид - свободен и общ - в мг/литър

и/или поне виното да се дегустира.

Ако действителния алкохол е над 12,5-13 об.% - забравете да рестартирате ферментация, освен ако не разредите с вода, което би развалило още-повече виното!

Ако свободния серен диоксид е над 10-15 мг/л - пак няма смисъл дори да пробвате. Ако пък е твърде малко - рискувате сериозно да имате млечно-кисело вкисване!

Има много типове бели вина с остатъчна захар и вярно, че в България няма много традиции в консумацията на такива, но биха могли да бъдат превъзходни продукти!

Ако все пак желаете да рестартирате ферментация - не е никак лесна работа - трябва да рехидратирате и АДАПТИРАТЕ специализирани дрожди. Има различни протоколи които може да следвате, ето един такъв: http://www.scottlab.com/info-center/doc ... ations.pdf
може да намерите и друг протокол.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ilu6a » Вто Яну 20, 2009 11:38 am

Благодаря за изчерпателния отговор!
Защо реших, че именно фруктоза е останала-ами дрождите(четох в някъв западен сайт) първо глюкозата разгражадат ,или по-голяма част от нея в сравнение с Фруктозата,та реших че ако добавя малко глюкоза ще ги стимулирам да отстранят и част от останалата фруктоза.
Грешно предположение както се оказва)))
Грешката ми като цяло според мен се изразяваше в промените на температурата при ферментацията!
Тази година ще коригираме това 20-22градуса постоянна температура!
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот dimov » Чет Яну 22, 2009 9:30 am

Относно фруктозата, това което сте чели е напълно вярно. Дрождите първо консумират глюкозата, но почти всички щамове се справят и с фруктозата. Проблемните ферментации са обикновено поради други фактори и във вашия случай най-вероятно е непостоянна и ниска температура.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ilu6a » Вто Яну 27, 2009 2:25 pm

Миризмата се серен двуокис (развалени яйца),която забелязах при преливането в по малки съдове как мога да я премахна?
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Мнениеот vinoirakia » Вто Яну 27, 2009 2:49 pm

Меден сулфат, син камък.
1-2 грама на тон, разтворени във вода.
Бъркаш здраво, че бяло да мирише на развалени яйца е лошо.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ilu6a » Вто Яну 27, 2009 9:36 pm

Брей тук става въпрос за 100-тина литра 1-2 грама на тон
тоест-0,1 0,2гр на работата имам аналитични везни та няма да е проблем да претегля толкова.
Благодаря за съвета!
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София


Назад към Въпроси и отговори

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron