първото българско органик вино

Всякакви теми, които не са свързани с останалите форуми.

Модератори: dcv, ilu6a

първото българско органик вино

Мнениеот audi TT » Съб Май 02, 2009 12:44 pm

скоро на пазара ще се появи първото българско вино органик.
audi TT
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 30, 2009 12:45 pm
Местоположение: харманли

Мнениеот vinoirakia » Нед Май 03, 2009 6:31 am

сън не ме лови :lol:
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот dunk » Сря Май 06, 2009 8:06 pm

В Сицилия да, в България това е работа в погрешна посока.Най-добрите органик вина които съм дегустирал са от Чили и Аржентина.Дано усилието си струва.
dunk
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:03 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот vinoirakia » Чет Май 07, 2009 5:31 am

Боже, боже, колко мъка има по този свят...
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

без грозде

Мнениеот audi TT » Чет Май 07, 2009 10:28 am

В сицилия се правят най големите измами с фалшиво вино направено с всички възможни Е -та , но не и от грозде....камо ли органично .
Пример : 5 литра, стъклена дамаджана, цена 8 лева; без коментар
audi TT
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 30, 2009 12:45 pm
Местоположение: харманли

Мнениеот dunk » Чет Май 07, 2009 4:27 pm

Нестава въпрос колко е-та има а колко е подходящ климата.Миналата година в Лондон имаше специален симинар за вината от Сицилия, там производителите и малките кооперативи, които са продавали грозде си правят собственни изби и за миналата година има около 550 нови изби(цифрата цитирам по памет).
dunk
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:03 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот dunk » Чет Май 07, 2009 4:39 pm

И по въпроса за 5л-8 лева, в Сицилия по статистика от 2008 има 118926 хектара лозя. Ниската цена се дължи на изключително високия добив и ниско качество.От няколко години има рязко намаляване на добивите и тенденция да се произвеждат качественни вина.
dunk
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:03 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот nikolay » Чет Май 07, 2009 4:50 pm

Ако се върнем на темата за биологични вина, в действителност в Италия се произвеждат най-големи обеми такива вина. В България идеята не е нова. Още през 1998 има такъв проект и във ВИ Розова Долина - Карлово се прави т.н. еко вино. До сертифициране на лозя до колкото ми е известно не се стига. Знаете тогава винзаводите нямаха собствени лозя. Мисля че Тера Тангра ще са първия производител със сертифицирани лозя, следователно и първия производител. Защото биологичното вино е имен вино от биологично отглеждани и сертифицирани лозя. Самото вино има по-ограничени дози серен диоксид и трябва да е без прибавяне на азотен източник (мисля, че в момента се работи по изготвянето на общи норми за общността по отношение на допустими норми серен диоксид и енологични практики). Така или иначе разрешените дози SO2 са съвсем постижими. С колеги експериментирахме с получаване на такова вино през 2007 като ползвахме биологично отглеждано грозде от Каб. Мерли и Совиньон гри от лозята на Шато Лозина - Поморие. Дори анализирано преди два месеца това вино имаше общ SO2 - 4,45 мг, разбира се затворено в бутилка и имаше все още добър "вид" макар и не перфектен. Миналата кампания направихме такъв тип (биологични) вина от сортовете Мелник 55 и Широка Мелнишка от насъжденията на Биоагрофудс в района на Капатово (общ. Петрич). До година те също вероятно вече ще са сертифицирани. По-интересно беше опита с биодинамично производство - получихме едно червено вино от Широка Мелнишка и бяло вино - Алиготе, което бе представено на първата дегустация в енотека Бендида. Всъшност биологично вино съвсем не е невъзможно да се получи и вече уверено мога да заявя, че при спазване на определени практики, инертна среда и минимум третирания е напълно възможно производство. Интерес и предизвикателство остава биодинамичното вино и по-специално устойчива технологична процедура за неговото получаване, както и селекция на стартерни култури дрожди, изолирани от биологично отглеждани лозя, по които работим. Мисля, че до година - две ще се появят няколко биологични бг вина от различни производители, и те няма да бъдат някакво чудо невиждано, а още един малко експлоатиран сегмент от винопроизводството и това е положително.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

био лозя в България

Мнениеот audi TT » Пет Май 08, 2009 10:27 am

В тероара се крие тайната....климат, надморска височина, състав на почвата,сорт грозде,подложки, техники при отглеждане на лозята... в България има места , които са подходящи за органично отглеждане на лозя - Южен Сакар например.
audi TT
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 30, 2009 12:45 pm
Местоположение: харманли

Мнениеот nikolay » Пет Май 08, 2009 11:07 am

Един от проблемите при това земеделие е, че препаратите, които могата да се използват нямат способността да "прилепват" за растението и това налага често третиране при валежи. Ако почвата не е отцедлива при честите валежи обаче селскостопанската техника няма да може да влезе в лозето. Без да съм тесен специалист, мисля че лозата е едно от растенията с най-големи възможности за биологично отглеждане и подходяшите райони за ртова в БГ са много. Всъщност ако годините продължават да са толкова сухи на практика може да се каже, че няма неподходящ район.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот ggeonik » Съб Май 09, 2009 8:41 pm

вече четири години се занимавам не само с биологично но и с биодинамично лозарство.в този форум бях споменал че произведох за собственна консумация такова вино от биологично лозе мускат на 38 години ами не мога да кажа как ще се развие това вино защото си го изпих като пич . пробвах се една вечер пих докато мога да мърдам около три литра вино и съм позаспал на сутринта се събуждам рано рано и имам чуството че съм пил допинг абсолютно никакво странично въздействие все едно че не съм пил викам си даи да повторя пак на следващата вечер ефекта същия .докато от други вина понякога и една чаша да изпия ужас все едно че с чук ми разбиват главата. но да си дойдем на думата това че това вино е билогично не го прави автоматично по добро от конвекционалните вина даже обратното виното много по бързо започна да се променя и да затихва.може би направих грешка като не го сулфатирах при претаканията и така не успях да го запазя по дълго но така или иначе вече го няма .тази година живот и здраве ще пробвам от едно друго лозе само че от шардоне дано се задържи по дълго за да мога да споделя с вас как се развива такова вино .споделям ви моя опит и ако ми дадете съвети за технологията на правене на такива вина сърдечно ви благодаря предварително.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот yasska » Вто Май 26, 2009 11:20 am

Темата е много интересна за мен. Също така ми е интересен и принципитът за класификация. Какво се има предвид когато казвате "органик", "био" или "биодинамични" вина? Преди време пуснах една статия по въпроса, но мисля че темата съвсем не е изяснена до край. Ще съм благодарен на всякакви коментари от агрономи и специалисти енолози по въпроса.
yasska
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 11:05 am
Местоположение: София

Мнениеот vinoirakia » Вто Май 26, 2009 3:36 pm

vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот yasska » Сря Май 27, 2009 9:00 am

Мерси "vinorakia! Бях погледнал темата и първите мнения, но тъй като реших, че става дума само за SO2, не съм я дочел докрай. Жалко, че дискусията свършва през 2008. Дали има някакви промени от тогава?
yasska
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 11:05 am
Местоположение: София

Мнениеот ggeonik » Чет Май 28, 2009 12:07 am

биологичното лозарство за мен лично си е нещо към което се стремя и правя по собственни правила .самото лозе като такова си е една еко система със всичките си ония обитатели вътре в самото лозе било то животни птици насекоми плевели и всичко живо за което се сетите съчетано с почва климат подложка сорт всичко това нещо когато е достатъчно дълго време на едно и също място се ражда един нов организъм който е уникален сам по себе си ,а от там логично и виното което ще се получи .ще ви разкажа една история имало един стар лозар любовта му към лозетобила толкова силна че се изолирал от селото и заживял на лозето .направил си къщичка правил си винце пиел си винцето и се радвал на живота .остарял милия дядо и все по трудно можел да се грижи за своето лозе тогава повикал сина си и му казал моля те сине ще се грижиш ли за лозето -да тате казал сина и с мерак решил че ще гледа лозето .отишъл на лозето и какво да види едни камъни бели красиви гладки като кремък и то много ама много едни хубави цветя под лозите видял и гнезда на чучулиги тук таме някоя дупка от заек, поникнала дива череша ,имало и едно борче може би самораслек и много други неща които му се сторили че мястото им не е там и си казал какво ще е това лозе пълно с камъни и треви и тези птици да не вземат да изкълват гроздето пък и тези диви череши и тия самораслеци да взема да го изчистя това лозе .изчистил камъните отрязал борчето и дивите череши махнал гнездата и направил плашила за птиците и зачакал реколтата .обрал гроздето един ден когато имал време смачкал го източил шарата и зачакал да стане виното за да се похвали на баща си .станало виното и занесъл на баща си да опита .отпил от виното, бащата казал -от кое лозе е това вино сине ,,как от кое от нашето тате .помислил бащата и го попитал как е гледал лозето какво е правил.копал сина казал че го е изчистил от камъните махнал борчето и гнездата ,черешите дето отрязъл ги продал за дърва .тогава стареца му казал -сине ти вече нямаш лозе от което да правиш вино и умрял.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Следваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта

cron