надценени ли са българските вина

Всякакви теми, които не са свързани с останалите форуми.

Модератори: dcv, ilu6a

надценени ли са българските вина

Мнениеот ggeonik » Пон Фев 02, 2009 1:52 am

куесчън марк резерва 100 кинта тинианело малко над100кинта катержина изба на 3 години антинори малко повече от няколко века
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот vinoirakia » Пон Фев 02, 2009 6:33 am

Пазарна икономика, спонсорирана и от ресторантьорите
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikolay » Пон Фев 02, 2009 12:35 pm

Какво стои зад цената на "голямото" вино наистина. Освен достойнствата на самото вино, определено и история, марка, реноме или както и още да го наречем. Според мен, за да се прави голямо вино е необходимо първо изключително добро попадение на сорт, подложка, начин на резитба, почвено-климатични особености. Лично аз имам вече няколко години на вземане на проби грозде, при които търсим разлика в терен, формировка и т.н. Самия аз бях учуден от разликите, които дават дори най-малките варирания. Според мен само за гроздето за едно голямо вино са необходими поне 10 години СИСТЕМНИ, ПЛАНИРАНИ и КАЧЕСТВЕНО ПРОВЕДЕНИ експерименти. Нещо, което 3 годишната БГ изба едва ли е имала кога да свърши (между впрочем съмнявам се, че изобщо го е започнала). За никой не е тайна, че тук вина от 8 и 25 лв. често се правят от едно и също грозде. Това да се продава бутилка за 100 лв. на изба, която има зад себе си история, която може да се опише на няколко реда според мен е обир, а този, който си купува такова вино - клиничен случай. Най-лошото е, че когато дойде времето да има такива български вина доверието отново ще е вече изконсумирано.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот sstan » Пон Фев 02, 2009 5:24 pm

Аз харесвам идеята за тъй наречените бутикови вина. На пазара наистина имаше такава ниша, но тя вече е препълнена ит то в повечето случаи просто с вина с доста висока цена. Вярно е че за едно такова вино не стигат година или две, проблема е че и 100 годишните изби у нас имат една много голяма пауза в развитието си по отношение на тероара и тя все още не може да се навакса.
В случая цялата маркетингова политика на Катарзина е такава но ще видим какъв ще е крайния резултат.
Домейн Бойар мисля че вече не пускат Солитер по 180 лв....
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ggeonik » Пон Фев 02, 2009 11:11 pm

НЕ пускат защото лозето в Еленово го купи миролио
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот vinoirakia » Вто Фев 03, 2009 11:49 am

Една англииска еноложка-консултантка каза/ и се оказа права/ ,че до Голямото Вино се стига след 15 години.
- 4-5 години имаш младо лозе, което е като малко дете - не знае акво ще стане от него
- следващите 5-7 години - винифицираш и и тарсиш потенциала в различните клонове, на различни подложки, на различни почви.
- следващите незнам колко години търсиш различните бъчви/ производител и изпичане/ към вината от предходната точка

И след това вадиш Голямото Вино.

Ние сме страна-петилетката в 3 години от край време.

Не че вината са лоши, ама са надценени малко.

Стига да има кой да го види това нещо и да си извади някакви изводи.
Бутикови - ай сектир.
Аман.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот vinoirakia » Пет Фев 13, 2009 11:37 am

vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikolay » Нед Фев 15, 2009 8:04 pm

Макар и с малки забележки, аз съм абсолютно съгласен с написаното в статията. И най-лошото е не, че някой иска прекалено много за предлаганото от него, а че доверието в тази категория ще бъде изконсумирано отново преди да се появят вината, които я заслужават. Спомнете си каква беше ценовата политика на българските производители преди 3-4 години – всеки разсъждаваше, че щом гроздето е от негови собствени лозя то не може да бъде под 15 лева. В категорията 6-8 лв. рядко попадаше прилично вино и по скоро бе категория за винообразни напитки. Днес тази цена вече си е доста прилична за производителите, особено в горната й граница, но доста от консуматорите предпочитат наливното домашно вино от пазара, отколкото това в бутилката на рафта. Да вярно е, че има и такива, които непремено си поръчват от най-скъпото вино, но вече тези вина са доста и да попадне на Вашето е също късмет. В същото време вижте какво става с вносните вина по магазините – за 2007 вноса на вина в България е нарастнал с 22 %, спрямо 2006, която от своя страна също бележи ръст спрямо 2005. Как ви изглежда това на фона на непродадените български вина? А ако заговорим за ефективност на винопроизводството в България, просто това е екзотична дума с неясно за много производители значение и в момента не ми се говори за това.
А ако се върна на цените, скоро бях на дегустация, на която имаше и доста дискусионно вино, което признавам си на мен ми хареса, но никога не бих платил цената, на която то стои (нарочно използвам стои на рафта). Мисля си, че ако един такъв продукт струва не 50 – 60 лв., а 15 – 20 биха го опитали повече хора, особено ако разберат, че това вино е печелило медал на международен конкурс, ако знаят че има дискусия около него... Сега това вино едва ли ще се срещне с много от евентуалните си почитатели.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm


Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron