Лозов масив/насаждение "от нулата"

Модератор: ilu6a

Лозов масив/насаждение "от нулата"

Мнениеот georgiev » Чет Авг 04, 2011 11:23 pm

Здравейте, уважаеми колеги, съфорумци и на случайно минаващите...
От няколко години се занимавам с производство на вино в домашни условия, и не знам дали магията скрита във виното или спирта ме омагьоса :D ...та реших да се опитам да озаконя хобито си (незнам дали е правилно да го нарека хоби с тези количества :lol: )
Изчетох много форуми, научна литература, и сайтове пълни с разяснения относно всички "евро: мерки, субсидии и подпомагания и т.н." с надеждата да се информирам и да ми стане по-ясно, обаче вместо това утайките в главата ми се размътиха още повече :( .
Проблема ми в най-общи линии е следният: Искам да си купя парцел(няколко декара) и да го превърнав лозов масив или по-точно в насаждение и след известно време и полагане на много грижи да започна да си прибирам реколтата и да си я преработвам сам от край до край(както са правили прапрадядо ми и неговите наследници) и искам всичко това да е законно.
До тук - добре! Знам какво искам ама незнам как да го направя! И тук идва ред на моята молба към вас по-вещите и по-опитните в занаята, може ли някой да ми каже кой варянт е по-добрия: да си купя старо лозе и да се мъча да го обновявам или да си купя 10 дка поляна и да я почвам от нулата? Има ли изобщо някоя действаща евро мярка, по която мога да кандидатствам и която може да ми бъде полезна? И как аджеба мога да се регистрирам в РЛВК?
Като цяло въпросите в главата ми са много и се блъскат като пияни виненки... :wink: Ще ви бъда много благодарен(пък и ще почерпя) ако ми подадете някой и друг съвет!
Наздраве!
georgiev
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 04, 2011 10:38 pm

Re: Лозов масив/насаждение "от нулата"

Мнениеот sstan » Съб Авг 06, 2011 5:03 pm

Поздравления за ентусиазма. Можеш да разчиташ на помощ доколкото можем да сме ти полезни.
Първо аз лично не съм привърженик на подновяването на старо лозе най-малко поради заради формировки, гъстота, сорт, подложка и други неща които са основни при създаването на едно лозе и вече направено не можеш да промениш. Ти най-добре трябва да си прецениш какво точно искаш да направиш като лозе. Разбира се има и кадърно направени лозя у нас и ако имаш нещо такова като възможност е супер.
По отношение на създаването тове е изключително дълга тема, която ще трябва по-подробно да обсъдим.
Относно регистрирането, там имаш следнита възможноси. При създаване на ново лозе на гола поляна ти трябват права за засаждане, тъй като засаждането на нови лозя е забранено до 2015г. За такива можеш да кандидастваш от държавния резерв или да изкорениш съществуващо лозе и да му вземеш правата. По отношение на програмите, Единствената такава е мярката Преструктуриране и конверсия на винени лозя. ам обаче не можеш да кандидастваш ако правата са от резерва.
Регистрирането в РЛВК като гроздопроизводител става в съответното звно по регон, но мисля че там вече трябва да имаш поне земята и идея какво ще правиш.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Лозов масив/насаждение "от нулата"

Мнениеот georgiev » Съб Авг 06, 2011 7:29 pm

Благодаря за поздравленията! Ентусиазма ми е доста голям, а и имайки впредвид че не съм от хората, който лесно се отказват предполагам, че някой ден ще се запознаем и лично.
Варянта с подновяване на старо лозе също не ми допада, защото вече втора година се мъча с едно такова и успехите който бележа(като се имат в предвид "прекрасните метеорологични условия" в този край, и най-вече миналогодишните) са слаби. Подобренията са малки...
Затова смятам, че от възможностите, който имам най-перспективната е следната: да си закупя малко стари лозя, да ги изкореня и да им "взема" правата, за да мога да си засадя нови. Малко ме е яд по отношение на изкореняването, защото доколкото си спомням имаше една мярка която насърчаваше изкореняването на стари лозя с цел вдигане на конкурентоспособността на европеиските вина и т.н. но ми се струва, че съм закъснял за нея... поправете ме ако греша :)
Относно кадърността на лозята желая да споделя, че възнамерявам цялото насъждение да е само от винени сортове и то не повече от 2 или 3 сорта. И определено възнамерявам да го направя удобно за механизирано обработване, защото умалях да плащам на хора който си вършат работа през пръсти...
Пък и като ще правя нещо, ще го правя както трябва иначе ми се губи смисъла... :wink:
Относно сортовете още не мога да избера, точно какви да бъдат, но имам приятел който разполага с богата колекция от най-различни сортове и ще потърся съвет И от него. Отворен съм за всякакви съвети и критики, дори се надявам на такива!
georgiev
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 04, 2011 10:38 pm


Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron