ДА НАБЛЮДАВАМЕ ЗАЕДНО: ЛОЗЯТА

Модератор: ilu6a

ДА НАБЛЮДАВАМЕ ЗАЕДНО: ЛОЗЯТА

Мнениеот dimov » Сря Апр 01, 2009 3:00 pm

Лозарството /за разлика от математиката, например/ е наука, която се базира в голяма степен на наблюдението. Добрият лозар е този, който умее добре да наблюдава /природата, лозата, нейният плод и виното/, да анализира и да реагира. Нашите предци са били добри лозари, именно за това, защото са умеели да наблюдават природата и да разбират закономерностите без да имат диплома за това. Те са били там, на лозето, често, колкото е нужно, дори всеки ден. Днешния им наследник не живее където са живеели те - сред природата, затова днешното "домашно вино" се вкисва. Лозарство и винарство не се работи отдалече - трябва да си там, всеки ден!

Съвременните методи в лозарството са всъщност по съвършенни методи за наблюдение и за взимане на решения на база наблюдението.

Тъй като намирам че този форум е лесен метод да споделяме нашите наблюдения, да ги обсъждаме и да вземаме все по-добри решения, предлагам за пореден път да се опитаме да проследим лозарската година. Целта е просто с повече информация да проследим и подготвим по-добре реколта 2009.


Ето моето наблюдение:

Предвид дългата зима, сокотечението в нашия регион /Велико Търново/ се забави. Миналия петък /27.03/ все още не беше започнало. Вчера /31.03/ вече се наблюдава при всички сортове. Очакваме разпъпването по-късно от обичайното за региона 5-10 април. Добрата новина (поне за сега :roll: ) е, че некрозиралите пъпки в следствие на измръзване или друго са в рамките на нормалните 10-15 процента.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот sstan » Сря Апр 01, 2009 9:50 pm

Да мозе да се пробваме за поредн път.
В региона на Сухиндол полозението е почти същото. Този път зимата беше благосклонна и не се наблюдава измръзване. Сокодвизението тръгна в края на миналата седмица. За съзаление времето през Март беше мнго променливо с доста валези и се забавихме с резитбата, като в момента сме готови с 2/3 от лозята. Не знам това дали се отразява негативно на лозата.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ggeonik » Съб Апр 18, 2009 9:21 pm

и при нас в района на сунгурларе нямам измръзвания но имам доста изсъхнали стари лози и най вече тези които миналата година бях белязал че са болни от еска и това е най вече при мискета .муската шардонето и памида няма проблеми .доста закъснява сокодвижението шардонето започна към 8 ,9 а мискетите към 15 април но това го отдавам че моите лозя са разположени на около 350 -400 м надморска височина докато долу в сунгурларе може би са около една седмица напред зсега има хубава влага за миналата година имам 830 л валежи .пръчките са добре узрели и здрави и дано и тази година имаме хубава реколта с отлично качество .много работа ме чака ще се пробвам тази година да присадя около 5 декара ркацители със совинйон блан клон 905 пък да видя какво ще стане .ако някой е правил такива присаждания нека сподели технологията .лозето на което ще присаждам е на 40 години режа до подложката и присаждам така си мисля да действам ако стане стане ако ли пък не поне ще натрупам опит
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот nikolay » Пон Апр 20, 2009 4:32 pm

Ето и моите впечатления - на 09.04 бях в района на Сандански. Лозето е мелник 55. Някои от лозите бяха с по-големи пъпки (може да се види и на снимката). По думите на местните хора, сокодвижението в района масово е започнало две седмици по-рано - т.е. около 26-ти март.
П.С. - Някой може ли да ми каже от къде може да се закупи полеви уред за относително достоверно измерване на валежите и температурата, е разбира се и да не е много скъп.
Прикачени файлове
09042009_5.jpg
09042009_5.jpg (632.18 KiB) Прегледано 44803 пъти
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот vinoirakia » Пон Апр 20, 2009 5:18 pm

vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Georgi » Пон Апр 20, 2009 9:05 pm

Oтносно присаждането.Подложката се отрязва под мястото на присаждането,оставя се няколко дни докато засъхне отрезът,разцепва се и се присажда.Калемите се покриват с рохкава пръст.Прихващането е добро а прирастът много силен.Проблем при мен беше заболяването от Бактериален рак.
Georgi
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 10:22 am

Мнениеот dunk » Сря Апр 22, 2009 10:11 pm

Колега,
относно бактериалния рак:за кой район става въпрос?
Преди няколко години бях в един институт по лозата и виното близо до Мадрид, където имат огромна колекция от лози. Наблюдавах как присаждат лозички. Калемите бяха натопени в бурканчета с вода, режеха на място и слагаха калема. После мястото на присаждане се увива с изолационна електричарска лента.Направо неповярвах.Истината обаче е , че там няма проблем и нещата се получават.В Сандански, където старите лозя са правени по метода бодни пръчка, и почвите са предимно песачливи, също няма проблем. Тук рака е пълна екзотика. Моите наблюдения обаче са, че за северна България това е неприложимо.Всеки един по голям срез води до риск.
dunk
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:03 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот Georgi » Чет Апр 23, 2009 8:10 am

Присаждането е направено в района на Велико Търново.Наблюденията ми съвпадат с вашите.
Georgi
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 10:22 am

Цигарджия

Мнениеот dimov » Нед Май 17, 2009 2:47 pm

Обикаляйки из лозята с nikolay попаднахме на един атрактивен техен обитател и успяхме да направим няколко папарашки снимки, надниквайки в неговия не дотам добре прикрит личен живот!

Byctiscus betulae (L.) или Цигарджия

Това е бръмбар с дължина на тялото 7-8 мм, чиито женски индивид успява да свие лозов лист, така както и най-изкусната кубинка не би могла да свие тютюнев лист в пура! Той не го прави поради пристрастеност към тютюневия (или лозовия) дим, а защото женската снася и загъва вътре своите яйца. След около десет дена се излюпват малките ларви, които се хранят с паренхимна на лозовият лист. Три семици по-късно те се заравят в почвата, където протича метаморфозата им. Презимуват в какавида до пролетта, когато излизат като възрастен индивид.

Да наречем щетите на Цигарджията върху лозата или реколтата значителни (или значими) би били твърде преувеличено. Една дойка се задоволява с 1-2 листа (сравнете с вашата консумация на сърми от лозови листа) :lol: Единствено при по-голяма популация може да наблюдаваме някакви щети, но това е изключително рядко.

На снимките
1: Въпосната пура с Цигарджията на листа отдолу
2: Мъжкия и женската
3: Яйце в разгънатата пура [/img]
Прикачени файлове
IMGP2124.JPG
Яйце в разгънатата пура
IMGP2124.JPG (231.28 KiB) Прегледано 44630 пъти
IMGP2111.JPG
Най-вероятно мъжки и женски индивид
IMGP2111.JPG (1.77 MiB) Прегледано 44630 пъти
IMGP2113.JPG
Пура, на листа отдолу - Майстора, на листа горе вдясно - щети върху лист
IMGP2113.JPG (2.13 MiB) Прегледано 44630 пъти
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот sstan » Нед Юли 05, 2009 8:49 am

Малко поизоставихме тази тема, но понеже навън пак е облачно и превалява, ще споделя моето настроение по въпроса.
След три сравнително добри лозарски години, ми се струва че тази няма де такава. Засега при нас е като в тропиците сутрин е слънчево, а след обяд дъжд. Нормалбно за този период е и доста топло.Преди месец имахме и лек проблем с градушките, което не засегна пряко грозда, а по-скоро леторастите. Не знам това как се отразява на лозата. Чудя се как не искаме да влияем върху едно от малкото неблагоприятни климатични явления, които може да се контролират. Явно и пръскането ще е повече тази година. Засега агрономите се справят с проблемите, но ще видим за сметка на какво ще е. Все пак съм сигурен че ще има региони където ситуацията ще е по-благоприятна и тази година също ще има изключителни вина.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот Georgi » Нед Юли 05, 2009 9:46 am

При мен се очертава обилна реколта.Засега няма поражения от болести,но пръскам всяка седмица.
Georgi
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 10:22 am

Мнениеот vinoirakia » Вто Юли 14, 2009 7:36 am

Давайте да наблюдаваме.
Как ще се отразят досега падналите дъждове?
Благодаря
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikolay » Вто Юли 14, 2009 8:19 am

В края на миналата седмица пътувах до района между Сандански и Кулата. Там валежите са по-умерени и това, което е при нас (района на Пловдив) - всеки ден от 16.30 до 17.30 дъжд, не се е случило. Така че специално за този район, ако няма следващи аномалии мисля, че отново ще има силна реколта. А по-голямата влага и все пак падналите дъждове през юни ще направят реколтата дори по-добра от миналогодишната. Стига все пак от тук на татък всичко да е нормално. Искам да споделя и, че лозята в този район са на биологично отглеждани и бяха в много добър вид.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот sstan » Вто Юли 14, 2009 10:41 am

Моите сведения са че там вали от 14 до 15.30 :D
Точно това имах предвид. В районите с по-умерени валежи нещата стоят дори по-добре от миналата година. Въпреки всичко и в другите райони където агрономите се справят с болестите не е толкова зле. Проблем са както казах пораженията от градушки. В близост до Павликени има масиви засегнати на 100%.
Решаващ според мен ще е август.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот sstan » Сря Авг 05, 2009 5:55 pm

Като гледам тази година май пак ще започваме рано.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Следваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron