Kakvo lipsva na obrazovanieto koeto polu4avame vuv UHT

Модератор: ilu6a

Мнениеот renicaba » Съб Апр 14, 2007 10:06 pm

Поздрави на всички участници в дискусията и от мен! От известно време чета написаното, но мнението на Добрин успя да провокира и мен да се включа. Всичко, което пишеш е абсолютно вярно и съвсем не е химера, ни най-малко! И защо да е? Нима някой от нас ще открие Америка? :roll: От колко време съществува Института / сега Университет / и съответно тази специалност? Все някой досега трябва да е забелязал липсата на практическа подготовка...А и най-вероятно не е бил само един! Но, ето че сега тази тема е на дневен ред - за съжаление май само във форума. И ето това според мен звучи тъжно и внася тази химерност :( Но, така или иначе, все някой трябва да постави началото и аз съм щастлива, че също мога да бъда част от него. Вярвам, че всеки започнал работа по специалността се е сблъсквал с този проблем / аз също не правя изключение / и много често се случва така, че няма до кого да се опреш за съвет. Повечето технолози разчитат на практическите си познания и не ги споделят с новоизлюпилите се, защото е дошъл и техния ред да минат по дългия път на самопознанието, че иначе току виж някой ги " изпреварил" :) А това за мен е жалко...Освен това в този форум едва ли ще може да срещнете някой с богат опит по простата причина, че той не ги вълнува - и отново ще кажа жалко! Всичко казано май прозвуча доста песимистично, но хубавото тепърва предстои, защото след време точно вие ще се окажете хората с опит, които няма да се страхуват да съветват другите! И това изобщо не звучи "химерно"...
renicaba
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Мар 29, 2007 10:28 pm
Местоположение: Pavlikeni

Мнениеот bgwines » Нед Апр 15, 2007 9:32 am

От цялата дискусия, която следя искам да оформя следната идея.
1. Да се разбере има ли подходящо помещение на територията на УХТ, в което може да се направи тази експериментална малка изба.
2. Колегите от УХТ да направят проект и изчисления колко би струвало да се оборудва.
3. Да се изпратят писма от катедрата до всички винпроми в страната като се обясни идеята, цитира се сумата и се поиска финансова помощ.
Не знам колко от тях ще откликнат, всички от нас които работят трябва да помогнат за това, като агитират собствениците.
Също е добре да се проучи как част от направените от студентите експериментални вина могат да се продават и така тази малка изба да може да има някакъв приход да се издържа.
Това засега може да е в сферата на фантазиите, но трябва да се започне от някъде. Всички винарни са заети със собствените си проблеми и никой няма да се сети сам да предложи помощ, но една добре обоснована идея може да предизвика интерес у някои и да откликнат. Докато не се пробва не се знае. Така че, Ники сега си в разцвета на силите и идеите си, действай! Помисли така, че когато затропаш с бастуна както ти се изрази, вече да има много поколения винари в България, които да са направили първото си вино в тази изба, за която сега само дискутираме.
bgwines
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 7:39 pm

...Как ще го стигнем - Университа в Аделаида ,...

Мнениеот rozovo » Пет Юни 01, 2007 7:51 pm

...Нека и аз да се включа в тази раздумка. Като типична българска черта да си кажем кое му е лошото ... то хубавото си е - by default.
И така искам да ви кажа , че на мен много ми харесва българското образование, защото ни дава план от семестър 1 , и си знеш какво ще учиш в всеки един семестър- можеш да провериш програмата когато кандидатстваш и ако ти понася добре, ако не - записваш икономика в ПУ - то например :wink:
Задължителната програма е хубава идея - не трябва да се тревожиш и да четеш описания на предмети и да се опитваш да си съставяш програма всеки семестър, ... и не се заблуждавайте че като си избереш специален предмет не трябва да минеш през общо образователен такъв.
Аз за да запиша АутоКад трябваше да взема техн. черртане ... и добре че го имаше в " претрупаната" ни програма за бакалавър от УХТ.
Така, че с две думи програмата е измислена и на лице на студента му остава само да попива. Друг е въпроса колко актуално е това, което се предава.
Евала, Ники че ще преподаваш това върху което работиш, актуалната информация е това, което е необходимо на студентите, а не учебници от 60та година.
Не казвам, че информацията е невалидна, а просто някой със съвременен опит може да предаде това което е било в сегашни условия.
Липсва ни практика, това всички го пишат. Добре го казва един от колегите по горе, решения да се търсят - ако е да се построи изба към университета, направете проекта , обявете цена и срок и съм сигурна, че парите сте се съберат. Капка по капка вир става. Само целта да е ясна.
Относно лозарството , вярно, куца на програмата, ние имахме ампелография, и ни прожектираха филмчета на лозя, вярно повече от нищо , но хорариума беше малко , така че трудно да се говори за практика.
Тук лозрските предмети които съм записвала ти дават литературата и ти си я четеш сам, а хорариума отива за практика на полето.
Ники това е друго предложение за теб , не че ти не си вършиш работата прекрасно, ти си един от преподавателите с които наистина можеш да споделиш идея без притеснение :lol: .
Ти беше споделил, че има апатични студенти, това е така, но ако кажеш това е материала който трябва да знаете за следващия път , аз само ще отговарям на въпроси по процедурата, студентите ти ще бъдат по " в час " , и активни и ще знаят за какво става дума и ще е диалог а не монолог - а пък тези, които не ги интересува - за теб няма да са проблем, защото ще имаш достатъчно заинтересовани, които да ти уплътняват времето:)

И за накрая искам да ви благодаря за страхотния форум . Чудесно е да чуеш мнения на колеги и подкрепа - дори понякога само морална.
благодаря ви, аз лично ще направя всичко възможно да споделя форума с всички колеги .
Keep it up!!!
Gery
rozovo
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Май 18, 2007 2:57 am
Местоположение: Shumen ili pone taka e dumata:)

Мнениеот nikolay » Пон Окт 08, 2007 7:17 am

във връзка с темата искам да съобщя, че тази година студентите от четвърти курс бяха на производствен стаж (тази седмица той приключва) в някои винарски и пивоварни предприятия по време на гроздоберне кампания. Така за един месец те са имали възможността реално да работят в предприятието като се сблъскват с технологични проблеми, както и да им бъде платено за труда, тъй като стажовете се заплащат.
между другото вече съществуват множество финансирани от евр. фондове програми за обучение, практики и т.н. по които може предприятие и университета или научен колектив да кандидатстват съвместно и така да се осъществи един общ проект.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот sstan » Пон Окт 08, 2007 10:52 am

Браво това е една много добра новина! Ето че имало ефект от приказките...!
Кажи ако имаш наблюдение как го приемат студентите.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот valentina » Нед Сеп 28, 2008 5:18 pm

Значи всичко е много хубаво,но какво да кажат тези випуски ,които не са имали тази възможност да работят или поне да присъстват по време на кампания.Ето защо когато ние "от него поколение" отидем на интервю ни се задава въпроса. "И какво искаш да ми кажеш,че ти без грам стаж желаеш да работиш в нашия винпром"Те са си прави хората,освен ако не са решили да си обучат някой млад технолог.Е питам се аз ,какав е смисъла на това образование след като реално работа така трудно се намира,а не искам и да засягам темата на "наши и ваши",защото съм свидетел и на това нещо.
valentina
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2008 2:26 pm

мечта

Мнениеот ggeonik » Вто Окт 14, 2008 12:24 am

липсва мечта и цел да отгледаш лозе а после да првиш вино,защото няма ли грозде няма вино.няма я връзката . няма я емоцията и страстта на на това да си гледаш лозето ида мислиш ден и нощ исутрин когато се събудиш да отидеш на това лозе да го огледаш да му поговориш да седнеш на обяд под някоя лозичка да си пийнеш хубаво винце ида се почустваш истински щастлив човек.жалко много е жалко че я няма връзката между тези които гледат лозята итези които правят вино.това са два враждубащи единия не плаща ,а другия не дава .така че за да знаеш всичко за себе си ,трябва да знаеш всичко за другите.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

мечта

Мнениеот ggeonik » Вто Окт 14, 2008 12:27 am

липсва мечта и цел да отгледаш лозе а после да првиш вино,защото няма ли грозде няма вино.няма я връзката . няма я емоцията и страстта на на това да си гледаш лозето ида мислиш ден и нощ исутрин когато се събудиш да отидеш на това лозе да го огледаш да му поговориш да седнеш на обяд под някоя лозичка да си пийнеш хубаво винце ида се почустваш истински щастлив човек.жалко много е жалко че я няма връзката между тези които гледат лозята итези които правят вино.това са два враждубащи единия не плаща ,а другия не дава .така че за да знаеш всичко за себе си ,трябва да знаеш всичко за другите.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот vinoirakia » Вто Окт 14, 2008 9:19 am

Prav si. :!:
Ama mnogo si prav. :!: :!: :!:
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ggeonik » Нед Ное 02, 2008 8:06 pm

а и още нещо научете ги тези студентки като завършат специалност вино да не питат по форума как се прави .
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Мнениеот valentina » Пон Ное 03, 2008 8:55 am

ggeonik написа:а и още нещо научете ги тези студентки като завършат специалност вино да не питат по форума как се прави .
няма да е лошо да , направете така,че да не питаме ... :!: :!: :!: :!: :!: Пък и не виждам какво лошо има да попиташ,преди да съсипеш маса грозде,не че се заяждам,но оставам с впечетление,че тук в този форум са малко хората които не си вирят носа,че са големите специалисти и дават адекватни решения на различни въпроси.Благодаря на тези все пак,от такива като вас се учим.Успех!!!
valentina
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2008 2:26 pm

Мнениеот Alambik » Пон Ное 03, 2008 11:01 am

Всички са тръгнали с питане и обучение от по-стари техник-винари и технолози! За съжаление малко технолози си дават знанията! Затова вземете основата от УХТ, на която Ви учат ама НАИСТИНА Я ПОПИЙТЕ!!! Повярвайте не е малко, а "малко" е нужно да навържете нещата! Затова споменах и техник-винарите, те с прости думи ще Ви обяснят, какво "правят", нищо няма да скрият, а понякога знаят повече и от технолозите! Тук вече Вие трябва да вложите наученото, "малко" логика, която трябва да сте придобили и правилни виждания(преценка) по въпроса за решаване! Научете основата, защото тя обягва на много технолози!!! :idea: :wink: Затова в сайта се срещат някой доста прости и озадачаващи въпроси от технолози, енолози,winemaker-ри и прочие! Има и доста градивни, каквито поставяше Snejana 42 (Още веднъж ИЗВИНЯВАЙ) и др. колеги.
Alambik
 
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 10:49 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот valentina » Пон Ное 03, 2008 11:21 am

Поздравявам те за коментара Alambik,точно това е истината да вземем "кофража" и да надграждаме с практиката и времето.Спор няма ,че на много хора ,включително и на мен ми обягват доста важни и основни неща.Но съм завършила преди 2 години,от тогава се занимавам само с безалкохолни напитки,и съм и по забравила някои неща,затова разчитам на колегите да се държат малко по човешки в този форум и да не критикуват толкова остро,когато се опитваме да научим нещо. :(
valentina
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2008 2:26 pm

Мнениеот ggeonik » Пон Ное 03, 2008 11:19 pm

обикновенно казвам това което мисля но е добре да се помни от време на време че това което трябва да се знае не може да не се знае това е като да правиш скок без парашут така че въпросите никога не са недискретни но отговорите понякога са.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Предишна

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron