Мавруд 2007

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Мавруд 2007

Мнениеот katia » Пет Дек 14, 2007 12:48 am

Дайте да поговорим нещо професионално!
Интересувам се от темата Мавруд, българският сорт, с който искаме да създаваме имидж и да се гордеем, а ни създава постоянни проблеми.
Познавам го от 2004 година в работата си, ще се радвам ако създадем дискусия за него тук.
Съъздавам темата Мавруд 2007, но можем да говорим изобщо за Мавруд.
Писах Маавруд 2007, защото тази година за първи път виждам толкова узрял Мавруд, но който впоследствие създаде друг проблем - високо рН след малолактична, матов цвят и мек, блудкав вкус.
А досега - при неузряване на Мавруда съм срещала обратното - много високи киселини с трапчиво-кисел вкус.
Да обсъдим този сорт, който толкова представяме като български, та да го направим наистина като за представяне.
katia
 
Мнения: 227
Регистриран на: Пет Ное 09, 2007 10:28 pm
Местоположение: Пловдив

аз

Мнениеот Stoyan Gerov » Съб Дек 15, 2007 3:28 pm

Много хубава тема Кате. Поздравления. Най-после нещо да се появи, за което колегите да поговорят и да обменят мисли. Аз няма да дам мнение по темата защото не съм компетентен по нея, но се надавам за в бъдеще да има повече подобни теми, и дискусии по тях
Stoyan Gerov
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 10:52 am

Мнениеот dimov » Пон Дек 17, 2007 10:36 pm

Наистина интересна тема!
Тази година (в Турция) имах много вина с прекалено високо рН след ЯМКФ. Моите наблюдения са, че основните причини (условно) са две:
1. еко-физиологични фактори: основно сушата тази година (почва, обработки), формировка, "canopy menagement"... и
2. Факторът "лоза" (сорт).

Известно е, че в условия на суша лозата "изпомпва" повече калий, който после се натрупва в зърната. В същото време метаболизма на киселините е свързан по-скоро с микроклимата на грозда.
В условията на прекомерна липса на вода лозата "блокира" фотосинтезата, което има отражение, както за киселиността, така и за фенолната зрялост. Интересно ми е дали фенолната зрялост на такъв Мавруд е добра или (преди ЯМКФ) имаше зелени или изсушаващи танини?

Другият, по-интересен фактор, е толерантността на сорта към условия на суша и модела на поведение в такива условия.

Според моя опит има сортове които са доста чувствителни и лесно "изгарят" киселини и качват рН, докато при други агро-техническите мероприятия в голяма степен могат да компенсират прекалено сухо-горещото време.

В крайна сметка смятам, че е доста трудно да се прогнозира каква ще е киселинността след АФ и ЯМКФ, което прави трудно да се определи доза за подкисляване на кашата, така че след ЯМКФ да имаме хармонична киселинност и "нормално" рН.

Ако не е тайна, какви бяха рН и ОК-ност преди АФ и след ЯМКФ?

Ще е интересно колеги с повече опит с този сорт да споделят мнения!
:wink:
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron