izbor na sortove grozde

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ilu6a » Пон Окт 18, 2010 2:09 pm

Защо да не са съвместими?Има ли някакви критерии чрез които се подхожда при купажиране?А литература по въпроса???
Много ще е любезно ако споделите...
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот dimov » Пон Окт 18, 2010 3:10 pm

Целта на купажирането е да се постигне по-хармонично и по-комплексно вино. Вината трябва да се допълват и да постигнете определен характер. Правила има например за вината AOC във Франция. На този сайт има информацията : http://www.vignes-vins.fr/Regions/index.html - на френски е, но с гугъл преводач или нещо подобно ще се справите.
Ако правите трапезни вина може да смесвате каквото и както си поискате.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот teodor » Вто Окт 19, 2010 7:11 pm

polina написа:... sorta Storgoziq mislq che ne e razreshen za prerabotka po balgarskoto zakonodatelstvo.

На сайта на ИЛВ Плевен не се споменава за подобна забрана. http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/STORGOZIA.htm
Наистина ли не е разрешен и ако да - защо?
Всъщност, интересувам се от този сорт с идеята евентуално напролет (2011-та) да купя и засадя от него 10-15 лозички. Мястото е между Троян и Априлци, засега имаме останало от дядо ми само Отел и ми се иска да подобря малко виното, което си правим.
Благодаря.
teodor
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Окт 19, 2010 6:54 pm
Местоположение: Троян

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ilu6a » Вто Окт 19, 2010 10:08 pm

и моето място е наоколо и съм засадил това Пино от снимките...но след коментара на Димов за подложките почнаха да ме гризат съмнения за правилноста на избора.еееееееееееее не става да се качи...и защоо-пише Максималната големина на файловете е достигнатане стгава..а е 80кв
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ggeonik » Чет Окт 21, 2010 7:21 pm

Митко много добре ви е обяснил за сортовете за съвместимоста им после и за различната технологична зрелост .Аз ще добавя само едно.... не правете манджа с грозде трудно се получава ..Засадете си нещо просто и издръжливо на студ, пек ,вятър ,мързел и си прави винце.За всичко друго се иска много време ,а си мисля ,че липсва на всички.
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ilu6a » Чет Окт 21, 2010 9:29 pm

недейте така високопарно...да не придаваме чак такава уж сложност на нещата.Отглеждането на разл.сортове не е само работа на дипломирани лозали и технолози-още повече че сега популярните сортове тепърва стъпват тук...
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ggeonik » Пет Окт 22, 2010 1:45 pm

Десет сорта .Десет различни резитби .Десет различни технологии на отглеждане ,ако си мислите че е елементарно ОК всеки сам си решава и в това е магията на всичко .Стига да ти доставя удоволствие всичко е наред зависи каква е целта .
ggeonik
 
Мнения: 81
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 10:21 pm
Местоположение: dobrich

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот ilu6a » Пет Окт 22, 2010 10:28 pm

Не съм казал, че е елементарно...но това с резидбите е пресилено чак пък 10)))и 10 технологии на отглеждане)))...
Искате да кажете например че един Ленц Мозер или Фаже не може да се приложи за няколко сорта... вярно едни са по-буйно...
ilu6a
 
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Дек 04, 2008 11:34 am
Местоположение: София

Re: izbor na sortove grozde

Мнениеот kontakten » Вто Фев 08, 2011 9:23 pm

Здравейте!
Преди малко се регистрирах в този сайт и намирам много интересни и полезни съвети.
Предполагам, че повечето от участниците във форума са професионалисти искам да се обърна към тях за съвет.
Баща ми е много запален лозар и винар и непрекъснато се стреми да се усъвършенства в товаа което прави.
Имаме лозе в Странджа планина в гр. Малко Търново (града не е известен с винопроизводство), в което отглеждаме
предимно памид и малко липа. Почвата е съставена от кариерски пясък, а на дълбочина над 70 см. е толкова сплъстена, че
обработката и е истинско мъчение.
Опитвали сме да отглеждаме и други сортове грозде, като каберне и мерло, но не виреят както сме чели по книгите.
Въпроса ми е: какви сортове грозде бихте ми препоръчали да засадим(по възможност червени)?
Предварително благодаря на всички за идеите и съветите.
Поздрави
Стоян Вълков
kontakten
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Фев 08, 2011 9:09 pm

Предишна

Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron