Здравейте

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Здравейте

Мнениеот Activex » Пон Авг 24, 2009 3:31 pm

Здравейте, имам малка колекция вина от години, е поне това което е останало от нея :) приятели вс знаем как е ... та за тях искам да попитам, ако ги снимам и постна тук с годината на бутилиране и етикетите, някой ще се наеме ли да ми ги отцени като качество, и да ми пообясни кое какво е, защото аз само гадая и подпитвам от тук от там, а тук сте ценители и познавачи ?
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот vinoirakia » Вто Авг 25, 2009 1:00 pm

Давай
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив


Мнениеот Activex » Пет Авг 28, 2009 12:11 am

добре де, съфорумнико, ако мога така да те нарека.......... защо ме накара да ги снимам като няма и да обелиш дума по темата, аз попитах изрично има ли някой, е ами да му.... майката в такъв случей ебати форума еба ти чудото ... неуважение айде със здраве енолози
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот sstan » Пет Авг 28, 2009 7:42 am

Не се пали толкова :D . В момента доста от колегите са доста заети покрай започващата кампания. Това което мога аз да ти кажа набързо е че вината не са много стари и почти всички предполагам няма да имат проблем с качеството. Мисля че повечето са в средния ценови клас. Доколкото ги познавам, като вина са напълно завършени и нямат особен потенциал за съхранение в енотека. Розето например /снимка 1/ е реколта 2005. За чуждите не мога да ти кажа нещо конкретно, тъй като не ги познавам.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот D&K » Съб Авг 29, 2009 4:04 pm

може да им вземеш по 5 лв на бутилка при късмет...
според мен си ги пази за спомен, нямат никакво стойност, повечето са евтини бг вина на масови бг винпроми, ако ще и на 100 години да са...това не е сасикая, забрави за колекционерска стойност...
Впрочеч, няма бг вино което е с такава...някой ден може би...
So much wine.....so little time!!!
D&K
 
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 8:47 pm
Местоположение: Тутракан

Мнениеот Activex » Съб Авг 29, 2009 9:37 pm

Благодаря за откровенията, а кажи кое е хубаво колекционерско бг вино, опитай и с чужди ... по какво се отценяват и защо бг вината нямат стойност при положение че има доста сскъпи бг вина ?
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот D&K » Съб Авг 29, 2009 9:55 pm

няма българско вино, което да представлява колекционерска стойност в пълния смисъл на думата, т.е. инвестицията в бг вина с цел препродажба след време си е чиста загуба на енергия и финансови ресурси (мое мнение). Ако започна да обяснявам защо е така мога да си пиша цяла нощ, но най просто казано "какво в бг е наред, та и виното ни да е". Има едни бг вина, целите в трици, изкустено състарени, които ги продават на баснословни суми предимно на невежи чужденци, за тях не става дума...те са друга бира :D
Световни вина емблеми са стотици-супертосканците и топ вината от Пиемонт от Италия, френските премиер крю-та, вина от новия свят и т.н
Това са вина с безкомпромисно качество и с много традиции, зад тях стоят велики уайнмейкъри и чавек освен много добро вино си купува и частица лукс и престиж...това е като да караш ролс ройс или бентли.
Тези вина по правило не могат да се намерят в магазин, купуват се на аукциони и т.н...Изобщо за да прави човек бизнес от препродажба на вино са нужни много финасвови ресурси, отлични познания на материята, авантюризъм и шанс...
Ако все пак си решил да се занимаваш с подобно нещо успех!
So much wine.....so little time!!!
D&K
 
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 8:47 pm
Местоположение: Тутракан

Мнениеот Activex » Съб Авг 29, 2009 10:41 pm

не не съм и се замислял да се занимавам с подобно нещо :) като цяло пия вина не мога да кажа че съм разбирач, но пия това което ми допада, въпреки че нямам небцето което явно е нужно за да усетя вкусовите качества привкусите и вс там изтънчени (префърцунени) според мен дребни, но същевременно така големи неща за виното.Като цяло пуснах този пост защото си купувам от време на време нещо което си мисля, че е добро е според цената за бг да дадеш 40 лв поне за мен си е нещо стойностно ако цената определя както в мн др неща и за това питах, вината съм ги купувал отдавна седят с години на поставката и не съм си и помислял да ги препродавам, писах поста за да мога след години кгато цифрата на годините е вече внушителна като отворя някое да кажа ето това вино е такова такова такова добро е заради това това това.... далеч съм от мисълта, че някога ще мога да си позволя да дам 100 хиляди евро за бутилка вино която някога ще изпия дори и да си я купя, а аз най вече за това ги купувам, и ако не те затруднявам все пак дай някой сайт за така наречените велики вина "частичката лукс" "бентлито" на вината ..... дай да видя какво е това величие
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот D&K » Нед Авг 30, 2009 8:42 pm

потърси с гугъл имената : сасикая, орнелая, петрус, шато д,икем, лафит, сеня, марго, кло апалта, латур, хот брион, мутон ротшилд, пенфолдс грейндж...ще излязат тонове инфо :D
So much wine.....so little time!!!
D&K
 
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 8:47 pm
Местоположение: Тутракан

Мнениеот Activex » Нед Авг 30, 2009 11:14 pm

да мн благодаря за инфото, както виждам на този линк
:arrow: http://ordennavinoto.com/index.php?id=18&subcat=19 много добре е обяснено това за което си говорим ......... и чесно казано ме навежда на мисълта, че ако не сте гописали вие :) то мн чинно сте си научили урока .. е както казах аз толкова пари няма да дам за вино, поради простата причина, че няма да искам да го пия после ... ще продължавам да си събирам ефтините бг вина мислейки си, че имам нещо, въпреки, че за мен са нещо някой от тях са с голяма сантиментална стойнст. И все пак ако се намери някой да ми обясни защо нашите вина и в частност тези които имам са хубави ( без да ми се казва ще им вземеш 5 лева ако някой се навие да ти ги купи) защото аз няма да ги продавам, само ще обогатявам това което имам като асортимент ако мога така да се изразя :) ще бъда много благодарен ...... адмирации за отделеното ми време и успех с предстоящата кампания :roll:
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот nikolay » Пон Авг 31, 2009 4:18 am

Ако питаш мене, факта че харесваш виното и му се наслаждаваш, то ти доставя удоволствие, емоция, а както сам казваш има и сантиментална стойност е достатъчен. Според мен, за да има едно вино колекционна стойност, трябва да е поне 20 - 30 годишно, но не само възрастта е от значение. За да може едно червено вино на пример "да преживее" такъв период то трябва и да е създадено с тази цел - избор на добре узрял екстрактивен сорт, провеждане на ферментацията при условия (температура, режими на екстракция- цвета на виното, а имного други неща са концентрирани в ципите на гроздето и когато гроздето ферментира е важно как се осигурява контакт на течността с изплувалите на повърхността ципи), гарантиращи извличане на голямо количество цвят, екстракт и др., както и тяхното развитие в последствие и запазване. Необходим е по продължителен престой в бъчва (2,3, може и повече години) и то при условия, водещи до бавна еволюция на вече екстрахираните при ферментацията компоненти. Следва продължителен престой в бутилка, където виното вече е затворено и лишено от приток на въздух и еволюцията продължава, стига апогея си, а в даден момент и виното "умира". Най-добрите реколти от такива вина ще носят и колекционна стойност. Когато човек реши да прави подобен тип вина, трябва да има условия за това, както и да може да си позволи да прави нещо , в което ще инвестира продължителен период от време и ще чака доста докато "обере плодовете" на своята инвестиция. За съжаление повечето изби в БГ не могат да си позволят такова разточителство да го наречем, особено при по-ограничения пазар на такива вина. Така или иначе някои по-стари изби в България също предполагам, че все още имат запазени вина от по-стари реколти. Мога дори да разкажа нещо като виц, което ни се случи по този повод - поръчвахме вино в ресторант и сервитьорката ни показваше бутилка вино от Сухиндол. колегата ми попита коя реколта е виното, а момичето погледна етикета и ни каза - " 1909-та" ( на някои бутилките на производителя бе изписано Сухиндол 1909, което е годината на създаване на кооперацията - дано не бъркам с годината) и тогава отговора на колегата ми беше " Ако това е вярно, се страхувам, че няма да може да си го позволим".
Сами по себе си пък белите вина, нямат този капацитет да "живеят" дълго, макар че има и бели вина, които се правят също с идеята за развитие и консумация не на първата година. Така горе долу стои въпроса и с розовите.
По-дълъг живот могат да имат т.н. десертни вина - порто, мадейра и т.н., които натурално се правят като към ферментиращото грозде или гроздов сок в даден момент се прибавя спирт, в резултат на което ферментацията спира и в бъдещото вино има и алкохол (16-20 %), в резултат на образувалия се при ферментация и добавения, както и недоизферментирала гроздова захар. Характерно за такива вина е продължително съзряване в бъчва и в много от тях силното окисление не е недостатък като при сухите вина, а задължителен елемент от облика им, което ги прави и с по-дълъг живот.
С една дума темата е огромна, затова и на никой може би не му се захващаше, и това е само нещо понъхвърляно по нея. Но както вече писах, факта че харесваш виното, доставя ти удоволствие и се стараеш да опитваш по-голям брой вина от различни производители е достатъчен да се наречеш любител, което е по-добре от т.нар. "познавач", защото в крайна сметка виното си е продукт, чиято основна цел е да доставя удоволствие.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот Activex » Пон Авг 31, 2009 3:51 pm

а, какво се случва когато едно вино оставено да престой дълго време, и не е от тези сортове за който писа, има ли вероятност да вкисне, прокисне.... или аз бих казал просто да стане на оцет :) въпреки, в него би следвало да има стабилизатори .. обаче да си попитам, значи това което разбрах от написаното като за мен ( като изключим терминологията) е, че трябва да е отгледано по специален начин да е специален сорт, и да е отлежавало по също такъв специален начин. Абе изобщо вс му е специално :P, както писах по горе, някой от тези вина ще стоят др ще се изпият, ще доидат нови и така.... но има ли вероятност ако след 5-10 може и повече години като отворя някое, да е безалкохолно, оцет и не знам предполагам още мн неща вие ще кажете. Все пак поразгледах вината на "крю" има и сносни имаше едно което е за 2008 година някой си месец на 1-во място и не беше с фрапантната цена от 3500 долара за 12 а можеше да си закупиш бутилка за 78 лева мисля беше. Бяло вино с възможност за отлежаване 10-20 год. Но какво става след тези 20 години, или както се изрази ти умира. Това не ми стана ясно ?
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Мнениеот D&K » Пон Авг 31, 2009 5:39 pm

всичко е много просто, представи си живота на виното като живота на един човек, има детство, когато е буйно, ярко оцветено, игриво, после средната възраст на човека - това е апогея на виното, изгладили са се всички ръбове и грапавини, виното се е успокоило, танините са станали меки, сочни, приятни-тогава е най-добро за консумация...след това следва бавен спад надолу (или бърз) докато виното умре в бутилката, деградира...(същото като възрастния човек)
Кога виното е в своя апогей, почти никой не може да прогнозира. Големите колекционири никога те копуват една еденствена бутилка а най малкото каса (12) и периодично отварят бутилки от нея за да следят развитието на виното....
Лично моето мнение, че това е скъпо хоби за богати хора, аз най-много уважавам добрите вина за добри пари с убийствено съотношение цена качество. Смятам за излишно да плащам за история, лукс и т.н...но за всеки влак пътници...
За твоите вина-според мен след няколко години (мъзможно е и сега) те няма да стават за пиене, т.е ще са с видими дефекти-окислени, деградирали...
So much wine.....so little time!!!
D&K
 
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 8:47 pm
Местоположение: Тутракан

Мнениеот Activex » Пон Авг 31, 2009 5:55 pm

Вие сте велики, предполагам ВИХВП бившето в Пловдив защото се зачетох в онлайн дегустацията..... само не ми стана ясно тея мъхове от къде се появиха, но това е др тема. ОК кажете ми бг вино в ценовата граница до 50 лева което може да отлежава ... искам да имам нещо което да седи и остарява.. винаги има поводи а на мен тепърва ми предстоят. Все пак ще е голямо разочарование за мен ако се получи това което е описано по горе. Аз лично немога да си го представя, седяло години, аз отварям бутилка да почерпя като си мисля, че е нещо хубаво а то кисело .... и вс пият и не смеят да ми кажат от куртоазия ее :oops: за да няма такива изненади питам, аз пак ще си попрочета вашите постове, но найстина сумите на някой вина са баснословни , благодаря за отзивчивоста.
Activex
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 3:27 pm

Следваща

Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта

cron