Колко от нас са си имали работа със затруднена ферментация?

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Имали ли сте си работа със затруднена ферментация?

Анкетата свършва на Чет Юли 23, 2009 7:55 pm

Да
3
75%
Не
1
25%
 
Общо гласове : 4

Колко от нас са си имали работа със затруднена ферментация?

Мнениеот sstan » Чет Юли 09, 2009 7:55 pm

Наскоро четох едно изследване за колегите от Франция. Интересно ми е при нас как стоят нещата
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот vinoirakia » Вто Окт 27, 2009 7:51 pm

Почти всяка година имам проблем със затормозена ферментация.
Много са факторите, но трябва към всеки случай да се открие защо така е станало. ПРИЧИНАТА
Евентуално - от пръскането на лозята, но това е най - лесното- прехвърляш вината на някой,нещо...
В избата - захарният градус е вече много висок.Съвремените дрожди са доста корави, бактериите да му мислят.
Затова се предлагат и налагат специални храни за дрождите - ДАФ-а - да си ходи :D
Ако почнат да ти играят нагоре-надолу температурите на ферментация - също.
Работи се с много забистени, та чак изчистени мъсти
Да получим много и траен аромат се свалят надолу ферментационните температури на бели и розета в частност.
Човешки фактор - умората от много работа, изтърване и подценяване на ситуацията.Правят се технологични грешки.
Много грозде - забравяш или забавяш нещо.Трябва да има някакво разпределение - на технолог - толкова грозде.То и от човека си зависи...
Техническото състояние на избата - пристигне грозде с 30/началото/ или 10 градуса/края/, няма как да го загрееш или охладиш...
Несъвестно свършена работа от техник-винарите.
дано някой да ме допълни.
Последна промяна vinoirakia на Нед Ное 01, 2009 11:53 am, променена общо 1 път
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikolay » Сря Окт 28, 2009 7:01 pm

За първи път затруднена алкохолна ферментация наблюдавах миналата кампания при сорт Мелник 55 със захарнос съдържание 23,8 и ферментация на цели зърна ( т.е. нямаше мачкане, а само ронкане). Според мен обаче това се дължеше на това че нямахме възможност за температурен контрол, а времето беше доста студено. Тази година с този сорт нямахме проблеми. Сега по-скоро проблема ми е ЯМКФ. Всъщност при метални съдове, случвало ли се е на някой да протече спонтанно, без бактерии. Аз самия ако има такава възможност съм превърженик на това ЯМКФ да протича спонтанно, защото имам чувството че тези бактерии са типични за нашите географски ширини, но за мое съжаление не съм имал такъв случай.
nikolay
 
Мнения: 308
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 2:54 pm

Мнениеот sstan » Пет Окт 30, 2009 11:48 am

Всъщност при метални съдове, случвало ли се е на някой да протече спонтанно, без бактерии

Аз не съм имал такъв случай. Но тази година предполагам че много колеги ще са се сблъскали със затруднени ферментации. Мен например от две седмици си ме мъчат ниските температури и охлаждането на съдовете ми стои като опция :D
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот vinoirakia » Нед Ное 01, 2009 11:50 am

Съдовете от неръждавейка са много хубави- дълготраини, добре се чистят, но много топлопроводими.
При тези Южни вина, не бих разчитал много на спонтанна ЯМКФ - висок амкохол, нужда от подгряване поне месец и половина.
Гледах микробиологията на Бамбалов - след около 50 дни го дават да протече. Но едновремешните вина са били с по-нисък алкохол, влиза в стоманобетонен резервоар, чиято хигиена е спомагала за запазването на бактериална и всякаква друга култура :lol:
Дистрибутори на бактерия пресмятат колко пари ще изхарчиш за загряване и колко за загряване + бактерия. При втория вариант ЯМКФ свършва по - бързо и не харчиш за ток и пара.
Не съм го проверявал, но звучи логично.
Май вече не може и без бактерия, макар и с 1-2 дози можеш да засееш, презасееш и изкараш десетки и стотици тонове вина.
Но след години бактериите ще станат като сухите дрожди - масова употреба.
Само трябва да преглътнем този факт
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот vinoirakia » Нед Ное 29, 2009 7:42 pm

Един практически пример от тази година.
Точа вино в 2 съда от неръждавейка - първият пълен и засят с половин доза бактерия, остатъка - в другия съд, който остава непълен и без бактерия.Температура -20-22.
Първия съд изкара за 2 седмици, другия при същите условия - вървеше, ама не свършваше :D
След 10 дни бе засят с бактерия и си изкара без проблем за 2-3 седмици.
Алкохола бе нисък - към 13.2, а това е един от "забавящите" фактори
А топлопроводимостта - страшна- при околно температура 17-18 градуса, 15 тона вино с първоначална температура 23-24, губеше по половин градус на ден.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron