Кога да сложа захарта

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Кога да сложа захарта

Мнениеот moravv » Вто Окт 07, 2008 8:16 pm

Здравейте, искам да попитам кога трябва да се сложи захарта, като се налива в бурето или преди това и колко захар се слага. Измерих 18 градуса захарност става въпрос за мавруд 130 колограма мисля да напълня 50 млитра вино.
moravv
 
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 8:08 pm

Мнениеот moravv » Вто Окт 07, 2008 10:28 pm

ЕЕЕЕЕ няма ли кой да помогне, преди 12 часа съм изронил гроздето и до колкото можах го смачках, измерих с един захаромер "украински" за два кинта и ми показа 18 както писах става въпрос за мавруд, ще го пълня в 50л. буре. Кво да правя от тук нататък, колко захар да сложа кога, колко време да стои така преди да точа колко серен двуокис да сложа кога.
ПОМОГНЕТЕ МОЛЯ ВИ, знам че зададох мн въпроси дано да не съм досадил
moravv
 
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 8:08 pm

Мнениеот sstan » Сря Окт 08, 2008 7:06 am

По принцип червеното вино се прави като ферментацията протича в контакт с твърдите части. Сулфитирането става още при меленето, относно отакането погледни и в другите теми. При всеки случай е по добре да добавиш захарта един два дни след като е започнала бурната ферментация, като го докарай до 20-21%.
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот moravv » Сря Окт 08, 2008 4:53 pm

Благодаря за съвета колега, а как да преценя колко киселина да сложа след като сулфитирането става още при меленето, чел съм че се слага грам на литър вино а то като се смели става една каша заедно със зърната ципите и т.н.
moravv
 
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 8:08 pm

Мнениеот moravv » Сря Окт 08, 2008 4:59 pm

А някой знае ли кога се прави отакането при мавруда, колко дена да държа така маста преди да точа.
moravv
 
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 8:08 pm

Мнениеот dimov » Пет Окт 10, 2008 11:07 am

Оттакането се прави дегустационно, в зависимост от условията на мацерация, запасеността на гроздето и типа на продукта (виното) към който се стремите.
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново

a

Мнениеот ika » Пет Окт 10, 2008 1:14 pm

в този форум са хора с профисионално отношение към всичко което се пише и ми е малко неудобно да давам мнение,но на колегата ще дам съвет от мой опит... :D според мен виното е нормално да престои в мъста между пет и седем дни.
освен ивкусовите качества ,които искаш аз гледам и захарноста му да е не повече от 10 за да не стане фал и да не ферментира след кото го извадя от джибрите.
още веднъж се извинявам,че си позволявам да давам съвет
ika
 
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2008 7:57 pm


Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron