'New world технологии vs. Old world технологии'

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Мнениеот vinoirakia » Сря Апр 16, 2008 2:14 pm

Според мен много преди да се стигне до "Промяна на редокси потенциала чрез добавка на медни йони " , не трябва да се забравя
влагането на етап АФ на Азот, или по-просто - ДАФ.
vinoirakia
 
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:29 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alambik » Сря Апр 16, 2008 8:04 pm

vinoirakia почти ме убеди, но май започваме да говорим за мацерация под СО2 до етап фермрнтация :wink: . Има и друг метод, който се прилага в Биотехнологиите, нарича се "въглекисела екстракция" или "Екстракция с СО2". СО2 се явява неполярен разтворител и се обработват различни твърди суровини за екстракция на витамини и антибиотици, в нашият случай сладки джибри, без семки и чепки! СО2 прониква навсякаде в материала(малка молекула) и извлича всичко неполярно и слабополярно(терпени, етери, естери и т.н.) и то говорим за течен СО2, т.е. ниска температура и високо налягане, та така в развитите страни оползатворяват джибри и аромат! Инсталацията е скъпа, но като гледам как се прахосва сухият лед! :D В Биотехнологиите, инертна среда значи продухване с инертен газ през цялото време на процеса и си мислех за азот, а не СО2 и то отделяне на СО2 повреме на ферментация с азот! Иначе самата ферментация си протича в среда от СО2, но той се явява инхибитор на ферментацията като продукт на дрождите, респективно на нея.
Да си дойдем на думата за ОРП във виното. Мисля да тръгна от Неорганична химия -" Съединение, което отдава електрони се нарича редуктор и се окислява(метали, разпад на двойни връзки)"! А, "Съединение, което приема електрони се нарича окислител и се редуцира(кислорода)". Да минем сега през Органияна хиния - съединения с двойни и тройни връзки, това са съединения с ненаситени връзки, които имат възможност на присъединяват водород или да се окисляват. Във виното това са ароматните (тези с ненаситени връзки) съединения, фенолите, антоцианите, някой серни и азотни съединения. Значи говорим за пренос на електрони и протони. Време и на най-фундаменталната наука за винарите, които в повечето случаи стоят в страни от нея - "ФИЗИКОХИМИЯ"!!! :D Там колеги ще откриете що е то електроден потенциал, rH, химично равновесие, как то се променя и много други, за да си попълните знанията и да се отправите към "Вино ІІ" за да осъзнаете, за какво Ви е говорела доц. Чобанова един семестър.
И така колега dimov, използването на медна фуния(медни стружки), железни капачки, меден сулфат и прочие, зависи от rH на виното! Респективно от редокспотенциала на използваното съединение(електролит) и посоката на евентуалната електрохимична реакция!!! "На медна фуния" медта се окислява и от нулева валентност преминава във втора(най-чвсто), а при медният сулфат, от втора преминава в първа, т.е. приема електрон!!! Четете и между редовете, всичко е написано в лекции и учебници. Беше ми много приятно да подраскам малко :D :lol: :wink: !!!
Alambik
 
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 10:49 pm
Местоположение: Plovdiv

Предишна

Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта

cron