Малко интервюта от местната преса

Тук е мястото за дискусии, коментари и проблеми относно елексира наречен ВИНО

Модератори: dcv, ilu6a

Малко интервюта от местната преса

Мнениеот sstan » Пон Фев 25, 2013 10:22 pm

Аз оставам без коментар....
http://novinar.bg/index.php?act=news&act1=det&mater=NDE4NDs0MQ==
http://www.monitor.bg/article?id=373250

И бсе пак малко светлина в дъното на тунела :D :
Нали съм си любознателен, влязох в страницата на „Български фермер“ да видя кое как се прави с лозата и с асмата:
1. В лозята и под асмата | Български Фермер
http://www.bgfermer.bg/Rubric.asp?RubricId=217647
И ме упътиха :
-На първи февруари проверете живи ли са пъпките,които да пуснат нежни филизи със сочни зърна.
Проверих. Не само са живи, ами и реагират на топла предпролетна влага. Най–добре е да се навлажнява и нанася с език, с въртеливи и всмукващи бавно или бързи движения според сорта.
Пак от там разбрах,че някои лози засъхват при продължителни минусови температури.Това после не се лекувало,но можело и трябвало навреме да се предотврати.Ако не знаете как и нямате комшия–лозар, не се срамувайте да се посъветвате в интернет.
След като свършите това, оставало малко време до засаждането:„ Ако тези от вас, които са решили да засаждат нови лозички в ранната пролет, не са се подготвили, трябва да знаят, че е време да действат“.
В друго заглавие ме предупреждават да не бързам с резитби на двора или на вилата,ако не е достатъчно затоплено,че лозата е издръжлива,но и капризна–изисква специално създадени за нея условия.
По–нататък:
Първото пръскане трябвало да стане чак при набъбване на пъпките:„ Идва ли скоро време за първите пръскания, това ни питат някои наши читатели, любители-лозари.Спокойно, има време!“
Друго са си професионалните съвети.
После гарантират, че „Острият инструмент ще ви се изплати“.
Значи трябва да се грижим и за инструмента, питах баба, но и тя знае, че търнокоп, който копае, не ръждясва: „… да е изработен от добра стомана, за да не мачка частите на растенията, а да ги реже - това е много важно; да знаете, че по-скъпото накрая ще ви излезе по-евтино; ако ще режете и овошките в двора, ви трябва ножица от по-дългите - над 20 см; за храсти от рода на розите тя може да е под 20 см.“
Значи за всяко растение си има ножица.
Притесних се малко,че депутатите „Обсъдиха правилника за прилагане на Закона за виното и спиртните напитки“.
Е, мама му стара, и тук ли ще ме вкарват в правилници–как да режа,как да пия?!
Малко се успокоих, като разбрах,че „С чашовидната резитба - на схема и на практика - тя е лесна за изпълнение и от любителите, защото ясно се вижда какво се иска от тях“ и как да го правят.А и „Борисов обеща субсидии преди сеитба“.
Е, няма начин да не става! Ако трябва и: „В името на революцията...“
sstan
Site Admin
 
Мнения: 648
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 5:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Малко интервюта от местната преса

Мнениеот dimov » Пон Апр 08, 2013 12:05 pm

:D :lol:
Готин коментар!
dimov
 
Мнения: 101
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 6:24 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Всичко за виното

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron